Moje Zvíře.cz
4076 uživatelů, 3420 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Krevetky Red Cherry

Poprvé jsem je „naživo“ viděl v prodejně Vivárium Mělník. Okamžitě se mi zalíbily a tak jsem si čtyři asi centimetrové koupil. Přivezl jsem je domů a zjistil, že vlastně o nich nic nevím. Typická začátečnická chyba. Šly do zavařovačky a začal jsem řešit kam s nimi...

Abych je dal do akvária s rybkami jsem okamžitě zavrhnul, skaláry by měly tak akorát svačinu. Z mých 6 nepoužívaných a dobře uložených akvárií se žádné nehodilo rozměrově, protože jsem od ženy dostal povolení na místo, kam jsem si krevetky mohl dát a to bylo menší než jsem chtěl. Takže jsem si musil vyrobit nové akvárium. Vzhledem k předchozím zkušenostem žádný problém.

Když bylo akvárko hotové, další problém na co ho umístit. Protože pod akváriem s rybkami jsem měl „od Ježíška“ stolek, o kterém jsem věděl že je hodně drahý a protože jsem šikovný (já vím, sebechvála smrdí, ale je to pravda), postavil jsem si skříňku sám z dřevotřískových desek podstatně levněji. Akvárko jsem napustil, dal do něj křemičitý písek zrnitosti 2 mm (předtím řádně vypraný v tekoucí vodě), zasadil jsem kryptokorynu, dal pár plovoucích rostlinek, umístil topení a nechal do druhého dne odstát. Pak jsem tam umístil vzduchování tzv. bublifuk, je to kombinace molitanového filtru a vzduchovacího kamínku.

Nakonec jsem vypustil krevetky. To bylo večer a šel jsem spát. Ráno jsem hned běžel se podívat, jak se jim v novém domově líbí. Jenže buď z toho nadšení, nebo zklamání že jsou u mě, ležely všechny krevetky na dně (asi je ranila mrtvice). Vyndal jsem je a nechal akvárko v provozu jenom s rostlinami. Asi za týden jsem měl cestu opět na Mělník a tak jsem neodolal a koupil jsem si dvě krevetky, podle prodavačky párek. Po příjezdu domů jsem je dal do akvária a nechal v klidu. Druhý den jsem krevetky hledal a ony nikde. Teprve když jsem se pořádně podíval do plovoucích rostlin, krevetky tam přebíraly klepítky nějaké zbytky. Tedy já žádné neviděl, ale ony asi ano. Jinak krevetky byly asi 4 mm velké (taky laciné – 20,- Kč). V akváriu 40 x 20 x 20 cm nebyly ani vidět.

Udělal jsem jim kryt nad akvárko s LED diodami, kombinace bílé a modré (viz obr.), krevetkám se to moc líbilo, jenže postupem času rostlinám už tak ne a musel jsem kryt nahradit krycím sklem a lampičkou s 20 watovou halogenovou žárovkou. Sháněl jsem jávský mech kvůli přítmí pro krevetky, jenže nikde ho normálně nemají. Nakonec jsem ho sehnal od synovce. Mech se během léta rozrostl tak, že jsem ho minulý týden vyhazoval. Krevetky opravdu byly párek a rozmnožovaly se jako divé. Takže teď jich mám asi 50 až 100, nedá se to spočítat a nepočítaně mladých. K vlastnímu chovu. Teplota v akváriu 24 až 25°C, zajišťuje topení 25 W s termostatem. Vzduchování již zmíněný bublifuk. Původně jsem tam chtěl dát miničerpadlo, jenže to by asi malým krevetkám neudělalo dobře (jako mlýnek na maso) a tak jsem to zavrhnul. On ten molitanový bublifuk je schovaný za jávských mechem a není vůbec vidět.

Krevetky krmím vločkami tetraminu, tak 2 až 3 lupínky denně, víc opravdu ne a jednou za 14 dní půlku tablety FD Tropical, kvůli vitamínům a vybarvení. Další žrádlo si musí najít samy, nedělá jim to problémy, řasy vzhledem k osvětlení jsou k dispozici pořád. Protože tedy nepřekrmují, údržba akvária je jen v dolití odpařené vody, tak deci za týden. Vodu dolívám přímo z vodovodu bez odstání. Teď na podzim jsem vytrhal přebytečné rostliny, aby byly krevetky pořádně vidět. Před protrháním jsem je viděl jen v rohu akvária při krmení. Zato to stálo za to. Stačilo zaklepat na sklo a roh se začal hýbat, jak se všechny hnaly za dobrotou. Ve skříňce pod akváriem mám lupu, abych je při tom mohl sledovat. Velikost dospělých krevetek je cca 2 cm, takže jsou to prckové a mladé jsou od velikosti 1 mm (ovšem přesná kopie velkých) a to se bez lupy opravdu nedá sledovat.

Rozmnožování je taky zajímavé. Krevetky se rozmnožují jen po svlékání kůže. Samička má vajíčka na hřbetě za hlavou, taková tmavá skvrna. Když samička svlékne kůži, sameček vajíčka oplodní (nikdy jsem neviděl, asi se stydí a zalezou do rostlin). Další den vyleze samička o kus větší a v takových lupínkách pod ocasem má vajíčka. Z těch se asi po týdnu až 10 dnech vylíhnou malé krevetky. Nejdřív jsou z nich vidět oči. Když povyrostou, tak samičku postupně opustí a začnou se o sebe starat samy. Protože v akváriu začalo být krevetek nějak hodně, hlavně těch malých, dal jsem k nim samečka Poecilia endleri (to je druh pavího očka) a stav krevetek zůstal v rozumných mezích. Sameček si velkých nevšímá, ony jsou větší než on a malé chytne jen pomalejší. Udržuje tak zdravotní kondici chovu.

Na závěr bych uvedl, že když se dodrží minimální podmínky, chov krevetek mi připadá docela snadný. Po zavedení akvária nechat odstát vodu alespoň týden, aby se udělala biologická rovnováha, udržovat teplotu na 24 °C, mírné vzduchování a hlavně nepřekrmovat, aby se nekazila voda. Minimálně část akvária nechal zarůst rostlinami, aby svlečené krevetky a mláďata měly klid a možnost úkrytu.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 10   Hlasovalo: 5 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Jirka-F

Jirka-F 8 komentářů / 1 článek Kraj: Středočeský kraj

Zvířátka majitele: Jessie, Julča a Ferda, krevetky Red …

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

 03. 12. 2009 09:58 od Adushka
Adushka

To by se hodilo i do příběhů :) hezké :D

 03. 12. 2009 22:13 od Sherryll
Sherryll

Tak to aby nám už vyrostly :) mňam :)

 04. 12. 2009 09:50 od Jirka-F
Jirka-F

To bych musel přidat alespoň 10 vajíček, aby se jeden najedl :D .

 06. 11. 2010 18:06 od Akva-krevetky
Akva-krevetky

Nevím, co to tu máte za podivné krevetky, ale je obecně známo, že mladé krevetky se líhnou po 3 - 5 týdnech! Jen tak pro zajímavost, (nemyslím si, že jste špatný chovatel) asi vím, proč krevetky v novém prostředí umřely. Za jeden den je akvárium dočista biologicky nestabilní, na což jsou krevetky háklivé. Jak jste sám viděl, později už krevetky normálně "ožužlávaly" rostlinky. Zkrátka se akvárium z části biologicky zaběhlo - kompletní stabilita se ovšem vytvoří až cca po 1 měsíci. Je to trochu ironie, že v zavařovací sklenici bylo vše OK, ačkoli také nebyla stabilní. Jenže tady poté sehrála roli psychika a krevetky už ze špatného prostředí do nového, ještě horšího, zkrátka nevydržely. Ale teď je vše jak má být, tak přeji hodně úspěchů =), tyhle potvůrky mě od první chvíle naprosto dostali, krevetky jsem také koupil ve Vivariu, až na Neocaridinky Zhangjiajiensis var. Blue pearl, ty mám od chovatelky. Pokud někoho zajímá chov akvarijních krevetek, podívejte se sem: www.akva-krevetky.webnode.cz

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*