Moje Zvíře.cz
4064 uživatelů, 3418 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Než si pořídíme psa

Výběr psa je dlouhodobá záležitost. Radíme se se známými, čteme odbornou literaturu, vyhledáváme odborníky, zkoumáme, jestli je vybrané plemeno vhodné pro naši povahu, fyzickou vybavenost, bytové podmínky a jestli na něj máme dostatek času. Měli bychom si ujasnit několik zásadních otázek, bez jejichž zodpovězení si pejska asi těžko vybereme.

Proč chceme psa?

Na hlídání objektů, jako člena rodiny, nebo společníka na sport? Na každou aktivitu se hodí jiná plemena. Na hlídání spíše služební plemena, na sport se dají využít lovecká, služební i tažná plemena. Zodpovězením této otázky se nám zúží oblast výběru plemene.

Pes nebo fenka?

Chceme mít v budoucnu doma odchovaná štěňátka? Pořídíme si tedy fenku, ale musíme se připravit na období hárání, aby nepřišla do styku se psy a neměla nechtěná štěňata. Fenku připustíme jen tehdy, máme-li zajištěný odběr štěňat. Psi zase značkují své teritorium, mohou být agresivnější. Pokud se v okolí hárá fenka, mohou mít sklony k toulání.

Čistokrevný nebo "pouliční směska"?

U čistokrevných psů má chovatel větší jistotu, že se budou vlastnosti a vzhled psa blížit jeho očekáváním. Musíme se rozhodnout, jestli chceme vzhledově výborného psa na výstavy nebo spíše k práci – zaměříme se na vlastnosti a povahu.

Chceme se věnovat výstavám a chovu?

Pokud chceme pokračovat v rodové linii našeho psa musíme zařídit vše od papírování přes povinnou účast na svodech a bonitacích, musíme vybrat správného partnera ve správný čas. Jedince, kteří jsou exteriérově výjimeční, můžeme vystavovat po celém světě.

Kolik času budu moci psovi věnovat?

Čas potřebujeme na jeho základní výchovu, na hry a na základní výcvik. Čas je třeba věnovat i péči o psa – od stříhání drápků, úpravu srsti a očí až po návštěvy veterináře. S pracovním psem strávíme hodiny výcvikem, na závodech, zkouškách a jiných akcích. Výstavní psi potřebují víc času na péči o srst a cestování za výstavami také něco zabere. Některá plemena jsou náročná na pohyb, potřebují delší vycházky, aby vybyli přebytečnou energii.

Kde bude pes žít?

Bude ve výběhu nebo v bytě? Je naše zahrada vhodná pro psa? Smíříme se s tím, že může skončit zcela zdevastovaná? Je náš byt vybaven tak, aby jej pes příliš nezničil svou přítomností? Bydlíme-li ve městě, víme kam budeme denně chodit venčit, kam půjdeme minimálně dvakrát za týden na delší vycházky?

Souhlasí s pořízením psa celá rodina?

Jestliže se všichni členové rodiny neshodnou, že psa, konkrétní plemeno, chtějí, nemůžeme počítat s tím, že když domů přineseme krásné roztomilé štěně, změní svůj postoj a budou se o něj ochotně starat. Každý by měl vědět, že denní režim psa musí být pravidelný, důsledná výchova – všichni budou používat stejné povely a budou trvat na jejich splnění. Také nesmí krmit psa mimo dobu krmení, nebo mu dávat zbytky od stolu.

Každý by si měl uvědomit, že pořízení psa je dlouhodobou záležitostí. Pokud koupíme psa na popud pubertálního dítěte, musíme si uvědomit, že pes se může dožít i patnácti let. Péče, kterou dítě hravě zvládne na základní škole může být pro středoškoláka problémem, přijde-li pak studium na vysoké škole je péče o psa skutečný problém. Ve většině případů pes zůstává u rodičů a péče o něj je už jejich starostí.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 10   Hlasovalo: 2 uživatelé

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

 15. 11. 2009 18:09 od Adushka
Adushka

škoda že jsem si to nepřečetla dřív :)

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*