Moje Zvíře.cz
4076 uživatelů, 3420 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Jak chovat korálovky

Jste obdivovatelé krásných hadů? Chcete si nějakého pořídit i domů? Vyberte si korálovky. Jsou to velmi atraktivní zvířata, která nevyžadují příliš náročnou starost. Chov korálovek je vhodný i pro začátečníky. Takže nemusíte mít žádnou obavu, že byste to nezvládli. Chov hadů má jednu velkou výhodu. Jsou to tišší společníci. Neštěkají ani nemňoukají. Nevydávají žádný hluk.

Jsou nenáročné.

Jejich chov se hodí třeba i do panelákového bytu. Navíc je nemusíte chodit venčit. Rovněž pokud podnikáte časté služební cesty nebo jste déle mimo domov, tak ani to nevadí. Korálovky jsou velmi nenáročné. Důležité je správně o ně pečovat. Pravidelně jim uklízejte. Jinak by zapáchali. Rovněž ani cena není příliš vysoká. Koupíte je již za cenu od 500 Kč. Korálovky jsou klidní hadi. Při optimální péči se dožívají až 15 let.

Jakou si vyberete Vy?

Existuje asi 15 druhů korálovek. I když třeba korálovka sedlatá má ještě nejméně dvě desítky poddruhů. Při výběru si určitě nechte poradit od zkušeného chovatele hadů. Liší se nejen zbarvením, ale také rozdílnými požadavky na chov v teráriu. Korálovky jsou v dospělosti dlouhé až 1,3 m. Tělo mají štíhlé, válcovité s lesklými šupinami. Korálovka na Vás bude mrkat velkýma očkama. Má kulaté zorničky. Jejich tradičním poznávacím znakem jsou výrazné a kontrastní barvy. Většinou se jedná o široké pruhy červené, černé, bílé a oranžové.

Při koupi korálovky si pořiďte již spíše odrostlejšího jedince, který umí sám žrát a nemá problém s příjmem potravy.Mláďata totiž bývají v tomto ohledu problematická. Nejlépe je koupit tříměsíční mládě. Kolik chcete chovat hadů? Pokud chcete jen jednu korálovku, pořiďte si spíše samce. U samičky hrozí problémy, že by kladla neoplozená vajíčka. Nejlépe je chovat korálovky v páru.

Kde bude bydlet.

Terárium pro dospělého jedince vybírejte velké alespoň 80x50 cm. Výška terária by měla být asi 40 cm. Je zajímavé, že v teráriu se hadi drží spíše při zemi a ani moc nešplhají. Dno by mělo být pokryto vrstvou substrátu. Nejlépe rašelinou nebo pískem. Vysoká by měla být asi 4 cm. Korálovky se rády rochní v písku a občas se i zahrabávají. Vaše korálovka nepohrdne ani úkrytem. Ten je důležitý proto, aby měla pocit bezpečí. Vhodný je třeba z kamenů.

Zajistěte zdroj tepla.

Životně důležitý je tepelný zdroj. Plazi si totiž nedokážou sami vyrábět teplo. Jsou závislí na zdroji tepla z vnějšího prostředí. Korálovka je teplomilné zvíře, tudíž její chov bude vyžadovat zdroj intenzivního vytápění. Pamatujte na to při koupi zvířete a přizpůsobte tomu terárium. Poměrně vysoká teplota se musí udržovat v celém obytném prostoru korálovky. Nejlepší je teplota kolem 35 stupňů Celsia. Pro vytápění dobře poslouží žárovka nebo tzv. bodovka. Umístěte ji tak, aby nehrozilo riziko popálení hada. V některé části terária by mělo být i vlhčí a chladnější prostředí, aby se had mohl i ochladit. Standardem je miska s vodou nebo nádrž. Měla by být velká, aby se do ní had vešel celý.

Jídelníček korálovky.

Korálovka žijící ve volné přírodě má pestrý jídelníček. Loví malé samce, hady i ptáky. V terárku je ovšem docela nenáročná. Jedí přiměřeně velká zvířata. Nejvíce se osvědčila mláďata myší. Dospělé korálovky žerou také mláďata potkanů a malá ptáčata. Mládě sežere asi dvě malá holátka myší za týden. Když korálovky svlékají kůži, tak nežerou vůbec. Jedná se o dobu asi 14 dnů. Jinak je krmte pravidelně. Optimálně jednou za 10 až 14 dní. Mladým korálovkám je třeba podávat vitamíny a minerály, které jsou speciálně určené pro ně. Zakoupíte je ve svém zverimexu.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 5   Hlasovalo: 4 uživatelé

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

26. 10. 2009 Jak chovat vodní želvu (autor: Redakce)

Komentáře ke článku

 15. 11. 2009 18:09 od Adushka
Adushka

Fůůůůůj tak tohle bych doma nikdy nechovala Máš o tom hezký článek ale to stvoření je odpuzující :)

 21. 11. 2009 20:35 od Adushka
Adushka

ale na druhou stranu už se mi to začíná líbit protože kámoška si to koupila a je to vážně nádherné :)

 07. 03. 2010 14:03 od Mahtiel
Mahtiel

Hezký článek, ale nesouhlasím s tím, že korálovky se v terárku dží při zemi, moje šplhá jako o život. A vitamíny taky není třeba dokupovat. :)

 31. 05. 2018 16:12 od Nikola Maťašová
Nikola Maťašová

chtěla bych se zeptat co by bylo nejlepší v terárku??

 01. 06. 2018 14:06 od Zail
Zail

Nikčo - co máš na mysli? Hady, nebo obecně zvířata do terárka?

 14. 08. 2018 20:10 od Stáňa
Stáňa

Ahoj, máme doma Korálovku, 8 letou slečnu a je to hrozný žrout, dokázala by jíst každý týden ;) Dáváme ji dvě menší myši jednou za 14 dní, ale celý zbytek dne po krmení šmejdí v teráriu, vyjíždí skoro okamžitě, když někdo projde, tak si tak říkám, zda to pro ní není málo, jestli by nechtěla třeba 3 myšky za 14 dní? Jo a má cca 120cm... Díky moc za odpověď, Stáňa

 26. 08. 2018 14:01 od Nagyni
Nagyni

Ahojte ted sem si kupila koralovku cervenu ale.ted si mevieradi lebo schovata.uplne pri svetle dalo by se.roict.ze.je.aj pri kabloch bojim se.ze.ked to svetlo zapnu tak hu uskvarim mohli by mi dat.niekdo radu ako hu odtial dostat.??dakujem vopred za.imfo 8)

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*