Moje Zvíře.cz
4044 uživatelů, 3419 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Další důležitá zařízení pro mořskou akvaristiku

Naše poklady s ploutvemi potřebují ke svému životu nutně světlo. A to ne jen tak ledajaké. Máme na výběr ze dvou druhů lamp, abychom vytvořili pro ryby dokonalé prostředí. Jedná se o metalhalogenidové výbojky, nebo – li výbojkové světlo a speciální zářivky, tzv. zářivkové. Pamatujte si, že lampy se na noc nevypínají.

Výbojkové světlo

Toto osvětlení působí velice přirozeně jako pravé slunce, které si hraje s vlnkami. Tímto způsobem budete mít větší požitek z pohledu na svoje akvárium a přiblížíte se o kousek blíže k vysněnému moři. Navíc pro koráli je výbojka absolutně nejlepší, s nimi mohou růst a sílit, dokonce i citlivějším druhům se daří rozmnožovat. Nedoporučují se běžné výbojky s teplotou 4000 K (Kelvinů) či 5200 K. Jsou sice levné, ale neposlouží nám, pokud chceme, aby koráli prospívali. Lepší jsou s teplotou chromatičnosti 14 000 popřípadě 20 000 K.

Zářivkové světlo

Pokud chcete levnější variantu, zářivky jsou ideální. Problém nastává u akvárií hlubších než 50 cm, potom je osvětlení nedostatečné, i když si koupíte speciální pro mořské nádrže. Použitím zářivek se orientujte na správné spektrum, což je modré, bílé nebo lehce fialové, ostatní jsou nevhodné, protože pod nimi nerostou koráli, které jsou k nižším spektrům „slepé“, naproti tomu se daří řasám.

Aby se nám rybičky neuvařily

RybičkyUvědomte si, že jak osvětlení, tak třeba čerpadla vydávají teplo, nehledě na to, jak bývá horko například v podkrovním bytě v létě. Pro mořské živočichy je nejlepší možná teplota od 22 do 28 stupňů Celsia. Vyšší teplota by koráli zabila. Také je třeba zamezit velkému kolísání teplot. Jednoduše se snažte všechny změny provádět pomalu. Na chlazení používáme buď profesionální zařízení nebo podomácku „vymazlené“ přístroje. Tyto je možné vytvořit například z lednice, větráčku z počítače či bizardnější ponoření několika pet lahví s ledem na dno akvária.

Iluze přílivu a odlivu

Proudění vody zajišťuje buď filtr nebo čerpadlo. Pro ryby stačí jednosměrné proudění, pro koráli je potřeba vytvořit složitější a pokud nám to vybavení dovolí, po čase směr měnit. Vytvoří se tím imitace příboje.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 0   Hlasovalo: 0 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*