Moje Zvíře.cz
4075 uživatelů, 3420 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

První ryby v mořském akváriu - II.část

Minule jsme začali s výčtem nejodolnějších rybek, dnes budeme pokračovat. Připomeňme si nutnost čisté vody, fungující filtry, osvětlení a měření teploty, pH a dalších hodnot.

Slizoun dvoubarevný

Velikostí může dosáhnout jedenácti centimetrů, dožívá se 8-10ti let. Jde o býložravce, kteří konzumují řasy v akváriu, je také vhodné je přikrmovat například mraženým zooplanktonem. V jednom akváriu se doporučuje chovat buď jednoho či pár. Odchov v nádrži není možný. Co se týče snášenlivosti s ostatními živočichy, názory se různí. Zdá se, že každý jedinec má vlastní povahu, která se projevuje buď jako klidná či agresivní. Jsou schopni napadnout i korálnatce, na druhou stranu to může být tvor, který skvěle vychází se všemi obyvateli vyší vodní říše. I když s zdržuje převážně u dna, je schopen vyskočit z akvária, proto doporučujeme víko. Další zástupci slizounů jsou například zlatý nebo pruhovaný.

Klaun očkatý

Pokud se vaše děti zakoukali do Nema, není nic snažšího, než jim ho pořídit do vašeho akvária se slanou vodou. Jistě vás potěší, že je takzvaně dlouhověký. Jedná se o všežravce, který dorůstá až na 12 cm. Všichni se rodí jako samci a až dosáhnou pohlavní vyspělosti, někteří se přemění na samičky. Pokud je máme v hejnu, existuje mezi nimi silná hierarchie, proto by se měli spíše chovat po jednom nebo v páru. Jsou symbiotičtí se sasankami, ale pokud v nádrži žádné nemáte, nevadí, i bez nich jsou schopní přežít. Jde o velice teritoriální rybky, udržují si kolem sasanky, asi do vzdálenosti metru, svůj prostor, který brání před jedinci svého druhu. K ostatním rybám jsou mírumilovní. Díky tomu, že se o sasanku neustále třou, tak je její sliz chrání před užahnutím, pak se do nich mohou schovat, když po nich jde nějaká větší ryba. Již otec, který hlídá své jikry, než - li se vylíhnou, potírá chapadly sasanky, aby získaly schopnost být vůči jejímu jedu imunní. Klunů je bezpočet, uveďme si jen některé jako ostnitý, oranžový, tmavý, zdobený či žlutoploutvý.

Perutýn ohnivý

Jako zástupce perutýnů jsme vybrali ohnivého. Patří mezi dlouhověké a dorůstá až do 37 cm. Je to masožravec, krmte ho malými rybkami, rybím masem nebo malými chobotnicemi, maso vždy před krmením rozmrazte. V zajetí se nerozmnožují, i v přirozeném prostředí přežije jen malé množství těchto krasavců. Nejdůležitější věcí, kterou byste měli vědět ohledně chovu tohoto druhu - je jedovatý! Jeho ostny jsou napuštěny jedem a také sekret, který produkuje. Dejte si pozor, i když jejich napadení nejsou smrtelná, pouze u alergiků, je to prudce bolestivé a místo rychle otíká. První pomocí je horká voda, jenž denaturizuje bílkovinnou složku jedu a rozptýlí ho, poté vyhledejte pokud možno lékaře. Perutým loví za šera nebo v noci, ve dne se skrývá v jeskyních, kde odpočívá často i bříškem nahoru. Jeho chov není náročný, jen musíte dávat pozor na jed. Dalšími druhy jsou Perutýn paprsčitý, zebra nebo žoldnéř, i ti jsou jedovatí.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 0   Hlasovalo: 0 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*