Moje Zvíře.cz
4064 uživatelů, 3418 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Když pes znečišťuje byt

Pokud psa chováte doma, pak máte možná stejný problém: kdykoliv jej necháte o samotě, čeká na vás překvapení v podobě malé loužičky nebo páchnoucí hromádky. Co v takové situaci dělat? A jak psa odnaučit tomuto zlozvyku?

Především byste měli začít s řešením tohoto problému co nejdříve, protože – jak se říká – starého psa nic nenaučíte. Malé štěně totiž snadněji pochopí, co po něm jeho páníček chce, a tak si může rychle navyknout, že si má vykonávání osobní potřeby ponechat na dobu venčení a nikoliv devastovat celý byt.

Tresty jako nejlepší řešení?

Většina páníčků se v případě, že je pes nepořádník, uchyluje k různým trestům – psa pokárají zvýšeným hlasem, nemazlí se s ním nějakou dobu, nebo jim dokonce „z výchovných důvodů“ nabijí. V tomto případě jsou však tresty neúčinné, pokud k nim nepřistoupíte ihned, když je pes přistižen při činu. Pokud psa potrestáte až tehdy, když se vrátíte domů, pak pes nepochopí, z jakého důvodu je trestán a proč se k němu chováte tak nepřátelsky.

Při častém trestání navíc pes může znervóznět a přestat vám důvěřovat, neboť ve vás uvidí někoho, kdo o něj nestojí a nemá ho v lásce. Při ztrátě důvěry v člověka pak může hrozit i větší agrese psa, nebo uzavření se do sebe a následná bázlivost.

Může nastat ale i jiný případ: pokud se pes cítí být odstrčen, protože na něj máte třeba méně času nebo jste si pořídili nového mazlíčka, pokládá trestání za jakousi formu pochvaly, protože si ho páníček konečně všimnul. Z toho důvodu se snaží na sebe obrátit vaši pozornost, a tak dělá různé naschvály, mezi něž patří i znečišťování bytu svým trusem a močí, okousávání nábytku nebo vytí.

Jak postupovat při nápravě nečistotného psa

Jak už bylo řečeno, psa byste měli odnaučovat tento zlozvyk co nejdříve. Pokud udělá doma loužičku nebo hromádku, ihned mu vyčiňte a odneste ho na zahradu nebo s ním běžte na procházku. Jestliže si zde uleví, pak ho naopak pochvalte a dejte mu třeba za odměnu ze začátku nějaký pamlsek. Pes si snadněji zapamatuje, že je to tak správné. A třeba zanedlouho začne svou potřebu odkládat na dobu venčení.

Z počátku možná budou stále přetrvávat dřívější problémy, takže byste měli psovi zamezit ve volném pohybu po domě nebo po bytu. Tam, kam bude mít pes přístup, nezapomeňte na zem rozložit staré noviny nebo hadry, abyste si po návratu z práce opět nezoufali, že máte zničený nový koberec. Pokud si všimnete, že si pes zvykl na chození na noviny, můžete mu jich ponechávat stále méně a časem je odstranit úplně.

Důležité je chodit na vycházky často, zpočátku se doporučuje venčení každé dvě hodiny. To je samozřejmě možné pouze v případě, že jste celý den doma, v opačném případě doporučujeme postup s novinami. Venčit psa nemusíte dlouho, stačí vždy jen chvilka, aby provedl svou potřebu venku.

Nezapomeňte psovi značky co nejrychleji odstranit a pak důkladně místo vyčistit dezinfekčním prostředkem. Pes totiž rád své značky obnovuje, a tak by se mohla stejná situace opakovat, pokud by cítil z daného místa svůj pach. Také při venčení byste měli dbát na čistotu a psí hromádky odklízet. Není přece nijak příjemné, když šlápnete v nové obuvi do psího výtrusu. Stačí, když si s sebou vezmete sáček nebo lopatku na psí hromádky, odpadkový koš pak bývá ve všech parcích a na veřejných prostranstvích.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 0   Hlasovalo: 0 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

06. 01. 2010 Co dělat, když se kůň plaší? (autor: Dany)

16. 03. 2010 Když se pes všeho bojí (autor: Redakce)

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*