Moje Zvíře.cz
4096 uživatelů, 3425 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Jak pečovat o dlouhosrstou kočku

Máte doma dlouhosrstou kočku? Pak asi víte, že péče o její srst není nijak lehká. Srst se totiž snadno kudlí, tvoří se nevzhledné cuchánky a navíc se po bytě všude válí kočičí chlupy! Pokud nevíte, jak má správná péče o kočičí srst vypadat, pak je pro vás určen dnešní článek.

Neudržovaná srst je nešťastná kočka

Mnoho nezkušených chovatelů si pořizuje dlouhosrsté kočky, protože jim připadají krásné. To skutečně jsou, ale pouze do doby, než se přestane o jejich srst pečovat. Jakmile dojde k jejímu zacuchání a vytvoří se plsť, stane se z kočičí přednosti pravý opak. Zplstnatělá srst může zvířeti způsobit nemalé potíže – může dojít k zanícení kůže, navíc je toto místo častým útočištěm blech a může i mokvat. Kočka je nucena postižené místo neustále olizovat, ale bolest neustává, naopak se ještě zhoršuje. Jediný, kdo může zasáhnout, je její páníček.

Co vše lze nalézt v kočičí srsti

Kočičí srst je nejen útočištěm blech, ale i klíšťat. Zvláště v nástupem jara je zapotřebí kočičí srst každý den pečlivě prohlédnout, zda se v ní neuchytil nežádoucí návštěvník, a v případě potřeby se pak musí co nejrychleji odstranit. V kočičí srsti však můžeme nalézt i další předměty, které zde nemají co dělat, a to především bodláky a žvýkačky.

Jak odstranit zplstnatělou srst nebo bodláky

Někteří chovatelé dělají tu chybu, že se snaží bodláky zachycené v srsti vytáhnout, a to někdy i silou. Kočka pak cítí bolest, protože spolu s bodlákem jsou jí vytrhávány chlupy. Raději doporučujeme chlupy ostříhat, než aby byly vytrženy, díky čemuž spolu s chlupy vytáhnete ze srsti i bodlák či jiný předmět.

Stejně byste měli postupovat u zplstnatělé srsti – tu již nelze nijak zachránit, jediné východisko je odstranit ji a počkat, až kočce narostou nové chloupky. Při stříhání by vám měl někdo asistovat, protože je zapotřebí kočku pevně držet oběma rukama podobně, jako když jí třeba nanášíte na tělo pěnu proti parazitům nebo když jí vytahujete klíště. Při stříhání musíte být opatrní, abyste kočce neporanili kůži, také byste neměli stříhat kočce hmatové vousky. Kočky přímo nesnáší, když je stříháte na hlavě, takže si zde dejte největší pozor, abyste svého mazlíčka nezasáhli do oka, až bude sebou cukat.

Po ostříhání je nutné kočce zkontrolovat kůži. Pokud by vypadala nezdravě (zapáchala by, byly by na ní boláky nebo ekzém), pak je nutné poradit se s veterinářem, jak postupovat při její léčbě.

Koupel, u koček neoblíbená, ale nutná

Pokud má kočka kůži v pořádku, můžete ji vykoupat. Napusťte vaničku vlažnou vodou, kočku do ní opatrně položte a omyjte. Používejte speciální šampony určené pro kočky – ty lidské obsahují látky, které by mohly kočce ublížit, především by ji pálily do očí. Nezapomeňte pak šampon důkladně omýt. Po koupeli kočku osušte a nepouštějte ji ven, dokud nebude její srst suchá, jinak by hrozilo nachladnutí. Také srst pročešte, protože po úplném uschnutí se hůře upravuje.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 3   Hlasovalo: 1 uživatel

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*