Moje Zvíře.cz
4109 uživatelů, 3430 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Kočka a její odčervení

Nejen psi, ale i kočky mohou trpět problémy se zažíváním a vylučováním v souvislosti se začervením. Co tento problém způsobuje? A jak se dá proti němu bojovat? To se dozvíte v dnešním článku určeném pro všechny méně zkušené chovatele koček, kteří se se začervením domácího mazlíčka zatím nesetkali.

Odčervování

Odčervování je nutné již u koťat, do jejichž těl se paraziti dostanou během sání mateřského mléka. Koťata je proto nutné odčervit pár týdnů po narození ještě před hlavním očkováním. Odčervení se musí několikrát opakovat, a to nejlépe třikrát po dvou týdnech proti škrkavkám, poté v 8. a 12. týdnu opět proti škrkavkám a tasemnicím a poté ještě jednou proti těmto dvěma škůdcům, až bude mít kotě půl roku.

U dospělých jedinců můžete odčervování opakovat po 4 měsících. Pokud kočku chováte v bytě a nepouštíte ji ven, pak stačí tento zákrok provést jednou za rok. Odčervování je snadné – stačí zakoupit tabletu, která je k sehnání v každé lékárně. Stejně jako u psích tablet je jedna určena na 10 kg živé váhy. Tabletu pak můžete kočce podat přímo s tím, že kočce sevřete tlamičku a počkáte, dokud ji nespolkne. Lepší je tabletu skrýt do nějaké lahůdky (často jsou to různé kočičí paštiky), díky čemuž kočka zhltne svou oblíbenou pochoutku, aniž by tušila, že je v ní tabletka. Pro koťata lze zakoupit odčervovací přípravek ve formě pasty. Odčervovací prostředky byste měli podávat na lačno.

Škrkavka a tasemnice

Jak už bylo naznačeno výše, kočky trápí řada parazitů, které lze z těla vyhnat pouze pomocí odčervovací tablety. Tím nejčastějším je škrkavka. Jedná se o tenkého červa dlouhého cca 10 cm. Kočce se může do těla dostat ve formě infekčních vajíček, která jsou obsažena ve starším trusu (nějakou dobu totiž trvá, než se vajíčka stanou infekčními, takže z čerstvého trusu se kočka nenakazí). Škrkavka může kočce způsobit nejen zažívací potíže projevující se průjmem, hubnutím nebo napuchlým bříškem, ale i zhoršením stavu srsti. Škrkavka je nebezpečná také pro březí kočky, neboť mají negativní vliv na ni i na její plod.

Dalším nepřítelem, s nímž kromě koček a psů bojuje i člověk, je tasemnice. Jedná se o mnohem delšího červa, který se do těla dostává prostřednictvím mezihostitele, jímž je většinou blecha nebo myš. Kočka trpí podobnými zdravotními problémy jako v případě škrkavky. Navíc cítí bolest v oblasti konečníku, proto bude mít tendenci škrábat si jej nebo otírat o různé předměty. Tasemnici lze identifikovat snadněji než škrkavku díky bílým článkům, které lze nalézt v kočičím trusu.

Další typy parazitů

Kočky mohou trpět i dalšími parazity. Mezi ně patří toxoplazmóza, která se šíří především prostřednictvím trusu hlodavců, dále gardióza či různé druhy měchovců. Všechny způsobují potíže se zažíváním, průjmy, zvracení. Pokud si chcete být stoprocentně jistí, jakým druhem parazita je vaše kočka napadena, stačí dát její stolici na vyšetření. S veterinářem se pak poradíte, jaká léčba bude pro vaši kočku nejlepší vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu a věku.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 2   Hlasovalo: 1 uživatel

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

31. 12. 2009 Mainská mývalí kočka (autor: Redakce)

16. 04. 2010 Britská krátkosrstá kočka (autor: Redakce)

28. 03. 2020 Kočka domácí (autor: šárkaa)

10. 05. 2010 Veverka a její čipování (autor: berdaberi)

20. 02. 2010 Kočka a její osobnost (autor: Redakce)

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*