Moje Zvíře.cz
4096 uživatelů, 3425 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Zdravé zoubky

V době, kdy je štěněti šest týdnů, bude mít mléčný chrup tvořený 28 zuby. Dospělý chrup vyroste většinou mezi čtvrtým a šestým měsícem psa.

Stejně jako u dětí můžete štěněti usnadnit nepříjemné období přezubování tím, že mu dáte dostatek tuhých, bezpečných hraček a žvýkacích pochoutek. Veterinář mu prohlédne chrup při pravidelné roční prohlídce a poradí profesionální prostředky na čištění zubů, ale mezitím můžete začít štěně zvykat na používání kartáčku. 

Proč čistit zuby?

Budete-li psovi čistit zuby, bude to nejlepší způsob, jak předejít onemocnění dásní. Je to důležité, protože na neošetřených dásních se množí bakterie, které způsobují záněty a krvácení, jež mohou vést k vážnějším potížím u daalších orgánů, jako je srdce, játra nebo ledviny. 

Jak zuby čistit

Dokud je pes malý. zvykejte ho na to, že mu ottevíráte tlamu a prohlůížíte mu zuby. Ujistěte se, že nemá některý zub odlomený,a  když mu začnou vypadávat mléčné zuby, podívejte se, že mu dospělé rostou správně.

Navlékněte si gumové rukavice nebo speciální masážní návlek na prsty a masírujte štěněti dásně a zuby. Potřete si konečky prstů kouskem psí zubní pasty a zuby vyčistěte. Postupně štěně  navykejte na používání zubního kartáčku. Aby mělo čištění smysl, provádějte ho alespoň dvakrát do týdne. 

Příznaky onemocnění dásní

Pes má zřejmě nějaké potíže se zuby a dásněmi, pokud:

1. Kouše potravu váhavě a jen na jedné straně nebo se v jídle ,,nimrá".

2. Ubývá na hmotnosti, protože jídlo je bolestivé.

3. Často si tlapkou tře tlamu.

4. Nadměrně sliní.

5. má výrazně nepříjemně páchnoucí dech.

- Pokud zjistíte některý z uvedených příznaků, vyhledejte veterináře. Docela určitě to udělejte, když najdete zlomený zub nbeo když jsou dásně psa bledé nebo krvácejí.

Tip:

Krmení suchými granulemi a používání zvláštních psích pochoutek čistících zuby může výrazně přispět k udržení zdravých zubů i čelistí. :-)

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 9   Hlasovalo: 7 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Adushka

Adushka 535 komentářů / 1 článek Kraj: Zlínský kraj

Zvířátka majitele: Berry, Miky (Majki), Stuart, Cody, Maxík, Sisy

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*