Moje Zvíře.cz
3767 uživatelů, 3415 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

15 rad pro začínající akvaristy

Mít doma rybičky je snem spousty lidí, protože si myslí, že jsou nenáročné na péči. Mnoho začátečníků se však dopouští chyb, kvůli kterým mohou rybičky postupně uhynout.

A jak tedy správně začít s akvaristikou? Zde je 15 rad, kterými byste se měli řídit:

1. Nejprve musíte zvolit správnou velikost akvária podle toho, kolik rybiček v něm chcete chovat. Záleží na vás, ale začátečníkům se doporučuje zvolit raději menší.

2. Nové akvárium je potřeba pořádně vyčistit. Nepoužívejte žádný saponát, jen teplou vodu.

3. Na dno akvária umístěte nejprve nějaký substrát, nejlépe křemičitý písek, který před vložením řádně omyjte.

4. Napusťte akvárium asi tak z 1/5 vodou. Aby se voda při napouštění nekalila, umístěte na dno kelímek a nalévejte vodu do něj.

5. Naaranžujte na dno nějaké kameny a rostliny a doplňte do akvária zbytek vody, která nesmí být chlorovaná.

6. Dále bude potřeba nainstalovat příslušenství, které musíte zvolit podle velikosti akvária. Začněte s filtrem, potom přidejte topení, teploměr a nakonec osvětlení. Jaké příslušenství se hodí nejlépe právě pro vaše akvárium, zjistíte nejlépe ve zverimexu nebo potřebách pro akvaristy.

7. Akvárium nechte alespoň týden stát jen tak a poté do něj již můžete vpustit ryby. Jaké druhy rybiček zvolíte je čistě jen na vás, ale musíte se předem ujistit, že se budou navzájem snášet. Pro začátečníky je nejlepší zvolit nenáročné druhy, jakými jsou například živorodka duhová, mečovka mexická nebo tetra černá.

8. S krmením to nepřehánějte. Stačí jednou denně, nebo můžete dávku rozdělit na dvakrát. Pokud ovšem zapomenete a rybičky někdy krmení nedostanou, nijak jim to neuškodí.

9. Akvárium by mělo být pravidelně udržováno. Základem je výměna vody. Nejlépe je vyměnit každých 7-10 dní 1/4 vody. Nikdy neměňte vodu v celém akváriu najednou.

10. Důležité je také odsátí kalu pomocí hadice s trychtýřem a čištění skel, například pomocí magnetických škrabek.

11. Občas je potřeba trochu prostříhat nebo přesadit rostliny. Zastřihujte hlavně části, které se dotýkají hladiny. Není na škodu rostliny i trochu přihnojit.

12. Dbejte také na pravidelné čištění filtru. Je to velmi důležité.

13. Další nezbytností je kontrola teploty vody a její ph, které se liší podle toho, jaké druhy rybiček máte. Nejčastěji se však teplota udržuje okolo 26 stupňů.

14. Abyste mezi rybičky nezanesli nějakou nemoc, dejte nově koupené jedince nejprve nejméně na týden do zvláštní nádoby. Je také dobré nové přírůstky i rostliny na chvíli ponořit do slabého roztoku hypermanganu.

15. Pokud v akváriu uvidíte rybku, která se bude chovat podivně nebo u ní zpozorujete nějaké změny vzhledu, okamžitě ji dejte do karantény a pokuste se zjistit příčinu. Přehled nemocí a rady k léčení najdete ve speciálních knížkách a nebo na internetu.

Průměrná délka života většiny akvarijních rybiček je 3-5 let. Pokud se ale o ně budete pečlivě starat a udržovat akvárium v čistotě, můžete jim život prodloužit. Naopak při špatném zacházení můžete o rybičky přijít již během pár týdnů.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 7   Hlasovalo: 3 uživatelé

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Komentáře ke článku

 30. 01. 2010 11:35 od jjjj
jjjj

:p :p :p :p :p :p :p

 23. 02. 2018 07:31 od Megadeth
Megadeth

Zdravím, Je mi líto ale ty rady nejsou moc kvalitní. Hned první rada je špatně. Menší akvárko se špatně udržuje a neodpouští chyby. Protože se jedná o malý a křehký "ekosystém" je pro začátečníka velmi obtížné udržet ho při životě. Vodo při zakládání může být chlorovaná, to ničemu nevadí. Vždyť tam nejsou ryby (a ještě dlouho nemají být). A ani při pravidelných výměnách vody není třeba chlór z vody nějak odstraňovat, to je stará pověra, které skvěle využily výrobci zázračných vodiček na úpravu vody. Je paradoxní, že lidé, kteří se bojí chlóru a těžkých kovů v pitné vodě si bez rozpaků nalijí do akvária nalijí chemikálii neznámého složení. Informace zásadně nezískáváme ve zverimexu. Prodavač je tam od toho aby prodal ne aby vám dobře poradil. Bez mrknutí oka vám prodají nevhodné nebo nemocné ryby. Nebo ryby, které se k sobě nehodí. Často se stává, že si začátečníci nosí z obchodu i neakvarijní (často i pokojové) rostliny, které prodejce akorát strčil pod vodu! Je to na vás vy se tím musíte prokousat. Vy si to musíte nastudovat. Vy musíte vědět co chcete a proč. Jinak vás v obchodě oškubou jak hejla. Ryby patří do akvária nejdříve za měsíc po spuštění filtru, Zhruba měsíc trvá, než se ve filtru rozběhne tzv. nitrifikace a začne odbourávat NO2- a NH3. Které jsou pro ryby vysoce toxické a je potřeba aby je nitrifikační bakterie nejdříve přeměnily na NO3, které ryby snáší v daleko vyšších koncentracích a navíc je z vody odbourávají rostliny (rychlerostoucí a nenáročné). Vody měníme určitě 1/3 alespoň týdně, v začátcích klidně častěji. Magnetické stěrky nedoporučuji. Snadno se vám dostane mezi magnet a sklo písek nebo šnek a pak si zbytečně poškrábete sklo. Nejlepší je používat čistou nepoužitou houbičku na nádobí nebo žiletku. S čištěním filtru by se to nemělo přehánět. Adekvátní filtrace musí vydržet v akvárku dva a více měsíců bez zásahu. Pokud budete čistit filtr příliš často, tak se nikdy ve filtru nevytvoří fungující nitrifikační bakterie.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*