Moje Zvíře.cz
4109 uživatelů, 3430 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Jak se starat o belgického ovčáka

Belgický ovčák je velmi energický, veselý, hravý i hektický, ale zároveň také poměrně citlivý pes. Jeho temperamentu je potřeba podřídit výchovu již od raného mládí. Bylo by chybou přistupovat k výchově psů jednotnou metodou, každé plemeno má svá specifika a my tak můžeme naši výchovu uvědoměle přizpůsobovat.

Plemeno belgického ovčáka je poměrně dobře adaptabilní, přesto se doporučuje, abyste měli svého miláčka v rukou již v jeho raných letech. Navíc první roky budou zaručeně patřit k těm nezapomenutelným zážitkům, které si uchováte dlouho v paměti. Rozhodně nezapomeňte fotit a fotit. Mladý belgický ovčák se může zdát v prvních dnech trochu neohrabaný, rozpačitý a vlastně dělající si jen to, co se mu zlíbí. Neuposlechnutí vašich prvních rozkazů ještě nutně nemusí znamenat, že vás nerespektuje a neví, kdo je „pán“. Plemeno belgického ovčáka můžete výborně vycvičit, někteří majitelé se uchylují k volbě profesionálního cvičitele, který psa naučí základní povely a vás osvobodí od značné námahy a pokoušení vaší trpělivost. Belgický ovčák dokáže uvnitř velmi dobře pochopit svoji roli. Chápe autoritu a respektuje ji za všech okolností. Avšak to v žádném případě neznamená, že se vyvarujete jeho občasných výstřelků. Především v mládí rád okusuje vše, co mu přijde na chuť a nedělá si starost, cože to vlastně je. Zbytečně ho tak nelákejte na odložené ručníky a neriskujte ani své boty, které si na půl hodiny zujete.

Belgický ovčákBelgický ovčák rozhodně nepatří do panelového bytu. Belgičan potřebuje výběh, čím větší, tím mu samozřejmě dopřáváte větší luxus, který se však nebojím nazvat nezbytným luxusem. Každodenní vycházky by se měly stát vaším denním programem. Váš pes se potřebuje pořádně proběhnout, označkovat si nová místa a uvolnit ze sebe všechnu energii. Buďte hraví, experimentujte a nechte svého mazlíčka se pořádně „vyblbnout“. Při lesních procházkách dávejte obzvlášť pozor, protože jakmile Belgičan zavětří srnu, stěží ho udržíte.

Belgický ovčák však není jen „outdoorový“ typ, velmi rád si zaleze pod střechu a těší se příjemnému pohodlí a teplu. Není to jen velký sportovec, ale také milovník mazlení. Určitě si najděte chvíle, kdy spolu strávíte minuty odpočinku a těšte se ze vzájemného čerpání síly a energie. Belgičan je rozhodně pes do nepohody a kdykoli budete smutní, rozveselí vás svojí mladou ztřeštěností.

Další předností vašeho ovčáka je jeho dovednost milovat celým svým srdcem. Je věrný, a pokud ho dobře vychováváte, nemá ani ty nejskrytější úmysly. Jako každý má i on někdy strach. Tradičně ho straňte silvestrovským oslavám či velkým bouřkám, avšak co je u Belgičana patrnější než u jiných plemen, je jeho naučený strach. Pozor proto, jak moc ho budete nějakou pomůckou strašit či dokonce trestat. Poměrně snadno si totiž vytvoří vazbu, která se ne zrovna lehce odstraňuje. Vaše následná slova totiž velmi obtížně dokážou přebýt jeho získanou zkušenost. Belgičtí ovčáci si velmi dobře pamatují, co, kdy a s kým zažili. Využijte proto tyto a mnohé další vlastnosti ke šťastným zážitkům.

Tento veselý živel s neustálou chutí se přetahovat, aportovat, kousat a štěkat vám dokáže velmi dobře naslouchat. Čím déle s ním trávíte času, tím více dokáže pochopit, co myslíte lidskými slovy. Mezi svými se stává čím dál více dominantnější, nenechá se psími kamarády zastrašit a vyřizuje si všechny své účty, a to do posledního. Je proto jen na vás, do jaké míry mu toto dovolíte. S postupnou zkušeností a přibývajícími roky začne chápat, co od něj žádáte, avšak na druhou stranu vězte, že základní pudy a jeho přirozenost v něm zapřít prostě nemůžete.

Belgický ovčák je nepochybně jedním z těch psů, kteří se dokážou nesmazatelně zapsat do vašich srdcí. Péče, starostlivost a naslouchání dokáže velmi usnadnit vaši společnou cestu. Někdy je totiž lepší zapomenout na všechny poučky či rady a řídit se prostě tím, co chce váš pes. Vy jste ten, kdo mu rozumí, nemějte strach a naslouchejte jeho přáním.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 7   Hlasovalo: 3 uživatelé

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

 15. 11. 2009 18:05 od Adushka
Adushka

Tak tohle musím poradit kamrádce :)

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*