Moje Zvíře.cz
4067 uživatelů, 3419 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Jakou kočku si pořídit a jak o ni pečovat?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že pořídit si kočku je docela jednoduchá věc, není to vždy úplně pravda. Než si nějakou přinesete domů, měli byste nejprve vše pečlivě rozvážit a na nového „člena rodiny“ se připravit. Pokud jste totiž do této doby doma žádnou kočku neměli, mohlo by vás něco nepříjemně zaskočit.

A jak se tedy na příchod kočičího mazlíčka řádně přichystat?
Nejprve se musíte rozhodnout, jaká kočka bude pro vás nejvhodnější. Máte-li v plánu kočky chovat a vystavovat, přicházejí v úvahu jen ty s průkazem původu. Pro takové je nejlépe zajet k nějakému chovateli, který vám dá i tipy na pořádané výstavy. Pokud ovšem chcete jen domácího přítele, stačí zajít do nějakého útulku, kde jich najdete spoustu. Dále se musíte rozhodnout, jestli chcete kotě nebo již dospělého jedince. Koťatům bude potřeba věnovat mnohem více péče a také se musíte smířit s tím, že během vývoje a růstu vám svým skotačením možná zničí nějaký nábytek. Důležité je také rozhodnutí, jestli si vybrat kočku nebo kocoura. Kocouři se rádi toulají a kočky zase rodí mláďata. Pro ty, kdo mají obavy z obou variant, existuje řešení, a to v podobě kastrace.

V případě, že si domů přejete odnést kotě, je důležité ho nejprve pořádně prohlédnout a ujistit se o jeho zdraví. A jak na to?
Podívejte se kotěti na jeho srst. Prozkoumejte hlavně jestli v ní nejsou nějací paraziti. Dále je důležitá kontrola uší. Pokud v nich je nečistota nebo maz a výtok, má kotě zřejmě nějakou infekci. Oči by měly být jasné a čisté, dásně a chrup bez zánětlivých poranění a místo pod ocasem suché, beze stop po opruzení. Když kotě zvednete, nesmí projevovat bolest a celkově by mělo být plné života. Pokud všechny tyto předpoklady splňuje, je zřejmě naprosto zdravé a můžete si ho odnést domů. Pro jistotu ale navštivte ještě veterináře, který vám kotě rovnou naočkuje.

Než doma nového kamaráda přivítáte, měli byste mít pro něj připraveno pár základních věcí. Určitě je vhodné pořídit kočce nějaký vlastní pelíšek. Lze je koupit v různých provedeních a nebo můžete nějaký vyrobit sami. Dále je potřeba koupit nějaké misky na jídlo, nejlépe tři – na vodu, granule a konzervu nebo ostatní jídlo. Pokud budete mít kočku jen doma, určitě jí musíte pořídit i nějakou krabici na vykonání potřeby. Jsou to inteligentní tvorové a naučí se na ni chodit velmi rychle. Aby se měl váš mazlíček čím zabavit, kupte mu nějaké hračky. Ve zverimexu jich najdete spoustu. Postačí však i smotaný kousek novin přivázaný na provázek. Pro kočky s delší srstí je vhodné pořídit nějaký kartáč na pročesávání srsti.

A jaké krmení je pro kočku nejvhodnější?
Spousta lidí si myslí, že kočce můžou dát stejné jídlo, které jedí oni sami. Není to však úplně pravda. Nejlepší je kupovat kočce krmivo přímo pro ně vyrobené. K takovým patří třeba granule a kočičí konzervy, kterých existuje mnoho druhů, takže je můžete obměňovat. Dále je důležitá voda, bez níž se kočka neobejde. Pověra, že mají pít mléko, je mylná. Občas je také dobré opatřit kočkám, které nechodí ven, trochu trávy na pročištění žaludku od chuchvalců chlupů.

Pokud všechny tyto základní věci dodržíte, bude vaše nová kočka určitě spokojená. Je ale důležité, abyste si na ni udělali občas trochu času a věnovali se pouze jí. Stejně jako lidé totiž potřebují společnost a něčí pozornost.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 6   Hlasovalo: 1 uživatel

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Komentáře ke článku

 24. 01. 2019 18:18 od donlabuznik
donlabuznik

Já jsem si do bytu pořídil takového klasického mourka. Když jsem byl doma sním, bylo vše v pořádku. Buď se se mnou mazlil, nebo spal. Když jsem však šel do práce, našel jsem pak doma neskutečný nepořádek. Kocour to totiž sám moc nezvádal a tak jsem jej musel nechat vykastrovat u [smazáno redakcí] Od té doby je vše bez problému.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*