Moje Zvíře.cz
4067 uživatelů, 3419 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Suchozemská želva, dáma s krunýřem

Suchozemská želva je velmi vhodným mazlíčkem pro vaše dítko. Pro chov je oblíbená již dlouho. Pokud chcete dětem nebo sobě zakoupit želvu, přečtěte si co všechno připravit pro její šťastný život ve vaší rodině.

Pověstná dlouhověkost.

Suchozemské želvy mají typický silně zkostnatělý a vysoko klenutý krunýř. Jejich hmotnost se pohybuje od několika set kilogramů. Drobnější želvy pro domácí chov mají kolem 1 kilogramu. Suchozemské želvy jsou známé svou dlouhověkostí. Dožívají se neuvěřitelných 50 až 100 let.

Z Balkánu i Asie.

Ze suchozemských želv se v domácnostech nejčastěji chovají tři druhy. Želva zelenavá, želva žlutohnědá a želva stepní. První dvě želvy pochází z Balkánu a poslední má svůj původní domov v Asii. Všechny tyto výše uvedené želvy mají poměrně shodné nároky na život. V přírodě žijí v skalnatých, suchých a stepních oblastech.

Vhodné bydlení v teplíčku.

Želvy musí mít především dostatek tepla. Jsou zvyklé na tropické teploty. V žádném případě nechovejte želvy volně po bytě. Do terária jim umístěte vhodné vytápění. Rozměry volte 70x40x40 cm. Strop by měl být z pletiva pro dobré větrání. Přední a boční stěna musí být otevírací. Vhodné terárium seženete ve zverimexu. Jako substrát použijte malé oblázky, písek nebo kokosové vlákno. Vrstvu pravidelně provzdušňujte a dle potřeby vyměňujte.

Pravidelná koupel.

Želvy milují vodní radovánky. Sice neumí plavat, ale rády se koupou a rochní ve vodě. Pořiďte jim velkou misku nebo vaničku na koupání. Pro koupání volte příjemně teplou vodu. Denně vyměňujte vodu. Do vody se totiž často vyprazdňuje. Po koupání ji osušte. Je vhodné namazat ji po koupeli krunýřek pečujícím olejíčkem. Olej chrání nejen krunýř, ale i kůži. Vhodný je kupříkladu olivový olej. Topení zajistíte žárovkou, zavěšenou v keramickém květináči. Pod ní položte plochý kámen na vyhřívání. Žárovka nemusí svítit po celý den. Optimální je časový úsek 12 hodin. Na jednom místě udržujte teplotu kolem 30 stupňů Celsia a v jiné části terária nechte chladnější prostředí. Ať želva může oba prostory dle potřeby střídat. Do terária umístěte i misku s vodou na pití a s jídlem.

Pestrý jídelníček.

Do jídelníčku ji zahrňte pestrý výběr ovoce a zeleniny. Také trávu, listy a květy. Z květů má nejvíce ráda chutnou pampelišku a vojtěšku. Občas podávejte i vařenou rýži, tvaroh nebo vařený bílek. Nepohrdne ani vařeným hovězím masem. Krmte dvakrát až třikrát denně po menších dávkách. I želvy mají rády pohyb. Na léto ocení venkovní výběh.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 10   Hlasovalo: 5 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*