Moje Zvíře.cz
4067 uživatelů, 3419 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Fretka

Fretka je vhodná i jako domácí zvířátko. Můžete ji chovat v bytě, stejně jako kočičku nebo pejska. Možný je i chov ve venkovní voliéře, ale při chovu v bytě si ji daleko lépe ochočíte. Fretka vyžaduje pozornost. Má ráda společnost, když ji nemá tak trpí. Proto ji věnujte dostatek času, péče i pozornosti. Mnozí chovatelé to tak nedělají a potom si stěžují, že fretka je divoká, bázlivá nebo nervózní. Přitom při správné péči je to milé a přítulné zvířátko.

Děti ji budou milovat

Fretka se dožívá osmi až deseti let. Při její koupi mějte na paměti, že se o ni budete muset po celou tuto dobu postarat. Fretka byla domestikována asi před dvěma tisíci lety z tchoře tmavého. Byla využívána k chytání myší, dnes slouží jako domácí mazlíček, ale i jako kožešinová zvířata. Fretky jsou oblíbenými zvířátky pro svou milou, přátelskou a hravou povahu. Ale pozor fretka má silnou osobnost, stejně jako kočka. Proto bude občas trochu svéhlavá. Je to její přirozené chování. Ačkoliv velmi dobře rozumí tomu, co po nich chcete, ne vždy Vás poslechne. Fretky jsou velmi hravé i v dospělosti. Naučí se být velmi čistotné a umí používat i kočičí záchod s pískem. Rádi pořád něco objevují a zkoumají. Milují i procházky. Umí chodit na vodítku.

Co bude potřebovat

Fretku musíte dvakrát denně krmit a vyčistit jí toaletu. Každý měsíc spotřebuje asi pětikilové balení písku pro kočky. Z krmiva kupujte suché směsi pro kočky. Fretka sní asi jedno kilo měsíčně. Můžete zvolit i krmivo s masem, které je o něco dražší. Fretka musí být rovněž pravidelně očkována a bude potřebovat i případnou další veterinární péči. Nutností je vhodný pelíšek. Nejlepší je klec nebo voliéra. Pořiďte si i přepravní schránku pro případ cestování se zvířetem. Z doplňkových věcí potřebuje kartáč na srst, šampon, kleštičky na drápky a kapky i vatu na čištění oušek. Dopřejte fretce i rozličné hračky k zábavě. Fretka spí i 20 hodin denně. Je to velký spáč. Dopřejte ji alespoň čtyři hodiny denně k proběhnutí a zábavě. Nevadí ji, že je přes den sama doma. Beztak spí. O fretce se říká, že páchne. Pravdou je že každé zvíře má svůj specifický pach. I lidé ho mají. Co by asi řekla fretka nám, kdyby mohla mluvit. Fretka používá pach i jako způsob obrany, když se cítí ohrožena a je ji ubližováno. Fretka udržovaná v čistotě nepáchne o nic víc, než jiné zvíře. Vnímání pachů je ale velmi relativní. Před nákupem fretky navštivte chovatele, který má i fretky. Přesvědčíte se, jestli je fretka tím správným zvířátkem pro Vás.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 10   Hlasovalo: 4 uživatelé

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

 22. 11. 2009 13:35 od Adushka
Adushka

fretky jsou nádherné!!.. A kolik asi taková fretka stojí? :x

 08. 12. 2009 19:45 od zuzyk
zuzyk

Ahoj, my máme fretušku od října a 3-měsíční freťátko nás přišlo na 700 Kč. Nyní se fretky pořizovat příliš nedoporučují, je lepší počkat na další sezónu. Jinak nejlepší je nastudovat si dopředu literaturu. Je poměrně dost stránek i knih o fretkách. Stačí zadat do Googlu nebo zajít do knihovny. Pěkný večer. :)

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*