Moje Zvíře.cz
4062 uživatelů, 3418 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Exotické zvíře – ano či ne?

Chovat exotickou potvůrku je cool. Lidé se diví, závidí, někdy se dokonce bojí. Váš mazlíček a tedy i vy jako chovatel, se často stáváte středem pozornosti. To je jeden z důvodů, proč někteří chovatelé touží po zvířeti, jaké nikdo jiný nemá. Dalším důvodem bývá prostě jen nadšení pro exotickou potvůrku samou. Podívejme se na požadavky a rizika péče o atypické mazlíčky.

Pořízení nezvyklého mazlíčka

Exotické zvíře - lemurPokud pomineme cenu těžko dosažitelných druhů, která bývá právě kvůli jejich exkluzivitě výrazně vyšší, je také těžké už samotné pořízení zvířete. Je třeba najít chovatele či dodavatele, často následuje dlouhé domlouvání koupě a následná cesta za vytouženým mládětem. Je důležité dát pozor, abyste nenarazili na „zlatokopa“, který neřeší, že se mu chovná zvířata příbuzensky množí mezi sebou a zaměřil se jen na co největší „produkci zboží“. Mláďata z takových chovů často trpí vrozenými vadami a mívají všeobecně kratší život. Proto raději trvejte na tom, aby vám chovatel ukázal, kde zvířata drží. Nezapomínejte také, že některé exotické druhy, jako například opičky a některé druhy želv, vyžadují povolení k chovu a osvědčení o původu zvířete. Nechtěli byste přeci podporovat pytláctví, že?

Opravdu se o ně dovedete postarat?

Atypické druhy často vyžadují speciální podmínky a stravu. To může lézt do peněz a bez znalosti druhu se může stát, že nedostatečnou, nebo naopak přehnanou péčí svoji potvůrku zabijete. S tím také souvisí další problém - veterinární péče. Veterinář, který si bez problémů poradí s morčetem nebo křečkem, už si už nutně nemusí vědět rady třeba s tarbíkem. Další věcí, nad níž je třeba se zamyslet, je, že mnohé druhy nejsou povahově vhodné na mazlíčky – například lišky, silně teritoriální druhy a druhy, které vyžadují společnost smečky. Třeba taková surikata by v bytě chřadla, až by uchřadla - oproti tomu hyena se dá chovat jako impozantní mazlíček, hrozí ale, že jednoho dne pocítí touhu bojovat o místo vůdce smečky a majitel v lepším případě skončí s kousanci, v horším s rozdrcenými kostmi. A zatoužili jste po lišce či roztomilém ušatém fenkovi? Připravte se na rozkousané vybavení a ne zrovna vábně označkovaný byt.

Máte exotické zvíře? Podělíte se o zkušenosti s jeho chovem?

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 0   Hlasovalo: 0 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*