Moje Zvíře.cz
4075 uživatelů, 3420 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Sovy - ďábelsky moudré

V minulosti byly sovy chápány různě. Názory se měnily národ od národu. V křesťanském učení byla dříve považována za symbol satana, její houkání považovali za znamení smrti. Oproti tomu v řecké mytologii je zobrazována jako sova bohyně moudrosti Athéna. Tento převážně noční živočich je rozšířený téměr po celém světě, výjimku tvoří Antarktida, Grónsko a některé oceánské ostrovy. Existuje více než 200 druhů těchto ptáků. Jejich velikosti se značně liší. Nejmenším zástupcem je kulíšek trpasličí (13 cm) a největším je výr velký či výr Blakistonův (až 71 cm).

Zvláštní druh ptáků

Sovy mají, na rozdíl od jiných opeřenců, oči vepředu, ne na bocích a nekryjí je víčka zespodu, ale zeshora. Mají načechrané peří, takže vypadají mohutněji než-li ve skutečnosti jsou. Na nohou s opeřenými prsty existuje jedna zvláštnost - vratiprst, který mohou dle potřeby umístit buď dopředu nebo dozadu. Hlavu otáčejí až o 270 stupňů. Vidí velmi dobře na dálku, na druhou stranu na blízko jsou v podstatě slepé. Pokud porcují kořist, řídí se pomocí štětinových pírek u zobáku, jenž má zahnutý jako dravci. Velmi dobře slyší, dokonce i ultrazvuk.

Nejhojněji se vyskytující druhy sov v České republice

Puštík obecný - tato sova je u nás v největším počtu, dále ho nalezneme po celé Evropě, mimo nejsevernějších oblastí. Obývá listnaté a smíšené lesy, parky a také blízkosti vod. Mívá šedou nebo rezavou barvu s výraznými skvrnami na spodní části. Živí se hlodavci, také malými ptáky, žábami i brouky. Slyší jejich pohyb až na vzdálenost 100 metrů, i když při slabém měsíčním světle pro něj není problém je zahlédnout. Hnízdí v dutinách stromů, občas nepohrdne ani opuštěnými budkami, hnízdy dravců či trhlinami v domech. Puštík je ve stáří nebezpečný, může zaútočit i na člověka.

Výr velký - jedná se o největší sovu na světě (65-71 cm), u nás sídlí pravidelně, jinak se vyskytuje především v Alpácha kolem řek ve skalnatých oblastech. V období toku, což je únor, se do daleka rozléhá jeho volání "buho", z něho pochází jeho vědecký název bubo bubo. Kořist nalézá především pomocí sluchu. Jídelníček má zpestřený ježky a divokými králíky, jinak konzumuje malé savce a ptáky. Jelikož byl ve starověku považován za symbol smrti, zkázy a hladu, lidé ho téměř vyhladili. Nyní jeho počet opět roste.

Sova pálená - je pro ni typický světlý srdčitý obličejový závoj a chraplavé volání v jejích hnízdišti. Obývá Evropu kromě severních a východních oblastí, také lidská sídla, kde se chová poměrně hlučně. Hnízda zakládá například v kostelních věžích či ve stodolách. Loví drobné hlodavce, na kterých je velmi závislá. Pokud nastanou chudá léta pro tuto pochoutku, její populace zaznamená obrovské ztráty. Sova pálená měla v lidových pověrách pověst ohnivé sovy a zvěstovatele smrti.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 0   Hlasovalo: 0 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*