Moje Zvíře.cz
4062 uživatelů, 3418 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Zvířata a děti

Štěňátko jako vánoční dáreček, koťátko za vysvědčení. To jsou příběhy, které plní zvířecí útulky. Je tedy vůbec zodpovědné pořizovat dítěti zvíře? Jaká zvířata jsou vhodná a jaká se naprosto nehodí?

Zvíře jako hračka

Malé děti často nevidí rozdíl mezi hračkou a živým zvířetem. Živý mazlíček je pro ně jen plyšákem, který se hýbe. Na rozdíl od hračky ale není možné zvíře jen tak odložit – někdo se o něj musí starat a pravidelně se mu věnovat, což nakonec padá na rodiče.
Dalším problémem bývá povaha zvířete. Heboučká nadýchaná činčila, jejíž kožíšek přímo vyzývá k pomazlení, nesnáší, když na ni někdo neustále sahá a je tak celé dny ve stresu, který nakonec vyvrcholí kousancem. Kočka, kterou někdo tahá za ocas, se ožene drápy a neštěstí je na snadě, pes kousne, popřípadě se z něj stane agresivní uzlíček nervů. Rybička vytažená z vody k pomazlení to má za sebou asi nejrychleji – udusí se.

Projděme si tedy pro a proti jednotlivých zvířat:

Rybičky – nenáročná a lehce nahraditelná zvířátka, která nevyžadují mnoho péče. Ale vysvětlete malému dítěti, že je nesmí vyndavat z akvária.

Křečci, malí hlodavci – většině malých hlodavců stačí akvárium s podestýlkou, trocha zábavy a něco, na čem si mohou brousit zuby. Většina druhů se dá snadno ochočit a na rozdíl od vodní žoužele se nechají pochovat a pohladit. Žijí ale relativně krátce, dítě se časem bude muset vyrovnat se ztrátou mazlíčka.

Králíci, činčily - žijí déle než křečci a malí hlodavci a na rozdíl od nich se dají snadněji chytit, když utečou z ubikace. Některé králíky a hlavně činčily ale výrazně stresuje, když je dítě bez varování chytí a zvedne. Co se zubů týče, případná demolice vybavení bytu či prstů majitele je úměrné délce hlodáků.

Ptáčci – hezcí na pohled, ale ne zrovna vhodní na mazlení, což menší děti nemusí chápat. Malého ptáčka může nevhodné uchopení pomuchlat, nespokojený větší pták naopak pomuchlá vás. Uvědomte si také, že ptáci neřeší, kam vykonají potřebu, takže jejich volné pouštění po bytě znamená další úklid. Poslední nevýhodou je hlasitost většiny ptactva.

Plazi - opravdu chcete riskovat souboj dítěte a anakondy? Hadi nejsou pro děti vhodnými společníky a ještěři zas nejsou zrovna nadšení z toho, když je někdo zvedá a přemisťuje. Pokud k tomu přidáme fakt, že část plazů je přenašečem salmonely, jako ideální mazlíčci pro děti nám zrovna nevychází.

Kočky a psi - kočky jsou nezávislejší než psi a nevyžadují tolik pozornosti. To, že se nemusí venčit, je výhoda, pokud počítáte s tím, že se péče o potomkova mazlíčka časem přesune na vás. Pes je naopak extrémně loajální a donutí dítě k větší fyzické aktivitě.

Máte vybráno?

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 9   Hlasovalo: 5 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

09. 12. 2009 Domácí zvířata jako lék (autor: Redakce)

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*