Moje Zvíře.cz
4064 uživatelů, 3418 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Surikaty - upovídaná šelmička

Asi všichni se rádi v zoologických zahradách zastavíme u výběhu s chlupatým tvorečkem stojícím na zadních, který roztěkaným výrazem sleduje dění kolem. Mezi tím se ostatní z tlupy věnují všední činnosti, jako je úprava nor, shánění potravy či jen odpočinku, v němž jsou nepřekonatelní. Když se hlídajícímu zdá, že se děje něco nebezpečného pro tlupu, "řekne" to všem. Jejich zvukové projevy jsou barvité. Umí povídat, zvládají různé směsi zvuků, pískají a štěkají.

Rozmnožování - tvrdý boj

Samička se spáří se samečkem po vzájemném pošťuchování. Zhruba po 11 týdnech se rodí mláďata, většinou je jich 2-5, a jelikož dominantní samička zase brzy zabřezne, musí se o ně starat zbytek smečky. Jakmile dosáhnou věku 2-3 měsíců, jsou samostatná. Přesto je musí členové kolonie hlídat, protože kdyby je nalezli konkurenti, zabili by je. Dospělý jedinec měří okolo 30ti centimetrů a váží 1-1,5 kg.

Těžký život poddaných

Surikaty se sdržují v tlupách až o třeceti členech. Je mezi nimi velmi přísná hierarchie. My bychom je označili za království, kde král a jeho paní mají absolutní moc. Jsou jediní, kteří se smějí ve smečce rozmnožovat. Hlavní samice může zabít i jiné samičky, pokud cítí ohrožení pro sebe, či svoje mláďata. Stane-li se, že zabřezne jiná samice, zůstává na uvážení dominantního páru, zda a kolik mláďat přežije. Častěji se však stává, že "královna" vyžene březí "poddanou", která nemá samotná šanci na přežití. Pokud má štěstí, narazí na toulavého samečka a vytvoří s ním novou rodinu.

Návštěvníci ubytovaní nastálo

Rodiny surikat využívají opuštěné nory po jiných zvířatech a termitiště, které si upravují. Mají několik vchodů a bývají hluboké i dva metry. Kolonie těchto zvířátek se rozkládají na velkých plochách. Pokud se setkají konkurenční rodiny, bývá z toho velký boj, jenž může skončit i smrtí několika členů. Surikaty lze také chovat v zajetí a to nejenom v zoologických zahradách. Není to však koníček pro úplné začátečníky a pokud se nevyvarujete některých chyb, je možné, že přijdete o všechny osadníky svého pracně stavěného výběhu. Přesto stojí za tu námahu pohled na líně se povalující stádečko, kde jednotlivci dokáží ulehnout ve velmi zajímavých polohách, které jsou při nejmenším úsměvné.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 10   Hlasovalo: 1 uživatel

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

 01. 04. 2010 20:27 od Adushka
Adushka

Tyhle tvorečky přímo miluju. Chtěla bych je mít doma, ale asi je moc obtížné starat se o ně :D A smí se to vůbec? Ještě jsem se s tím nikdy nikde nesetkala ;)

 04. 06. 2010 17:53 od Alex
Alex

Sou to krasne stvoření v zoo Brně je vždicky obdivují ale doma bich je nechtěl domu nepatři. 8) :)

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*