Moje Zvíře.cz
4075 uživatelů, 3420 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Včelstvo - díl druhý

V minulém díle jsme se zaměřili především na zajímavosti týkající se včel, o nichž se tolik nepíše. Dnes bychom vás chtěli informovat o tom, o čem čtete nejspíš nejvíce v poslední době. A to je masové vymírání včelích společenstev a jeho dopad na svět a člověka. Podíváme se na tuto problematiku z několika úhlů a snad vám necháme prostor pro vytvoření vlastního názoru. Existuje totiž několik nezávislých studií, které potvrzují různé teorie. My vám je předneseme a tím uvedeme v obraz.

Babylon

Některé prsty tak dlouho ukazovaly na to, že dovezené včely se nedorozumí s domorodými, takže nejsou schopny komunikovat a kvůli tomuto hendikepu vymírají, až se pár chytrých hlav sešlo u pokusu. Existuje devět popsaných druhů včel a každý z nich má svůj vlastní "taneční jazyk". Oznamují si jím polohu nejlepšího místa pro opýlení či informaci, kde se nachází voda. Jde o velice důležité ukazatele pro fungování celého roje. Podle studie každý druh popisuje stejnou vzdálenost nebo orientaci jinou délkou a formou natřásání. Přesto, když se v jednom úlu setkaly včely medonosné a indické, navzájem si rozluštily kódy a pochopily, o čem ta druhá spolupracovnice "mluví". Zřejmě ani odloučení 30 milionů let nesmazalo to, že mají společnou pramáti.

Zabijáci

Těchto parazitů a nemocí je celá řada, nejvzpomínanější jsou varroáza (kleštík) či mor včelího plodu. Je dokázáno, že díky těmto vrahům například v USA na některých místech prakticky vymizelo včelstvo. Proti kleštíkovi jsou naše evropské včely naprosto neschopné obrany. Pokud tento několikamilimetrový parazit napadne společenstvo, můžeme se obávat nejhoršího. Kolonie jsou náchylné k virům, se kterými si jinak bez problémů poradí. Testují se stále nové a nové zbraně (postřiky), ale většinou fungují jen do té doby, než si tento brouček vytvoří protilátku a nadále plení naše úly. Momentálně se zkouší přirození nepřátelé kleštíků - plísně a houby. Zatím to vypadá na dobrou volbu. Oproti tomu mor včelího plodu je více než dobře prozkoumaný. Jelikož byli vědci již schopni popsat, jak a co ho způsobuje, jsou už jen krůček od zastavení bakterie, jenž má mor na svědomí.

Všechno je jinak!

Další hlasy upozorňují na škodlivé mobilní telefony, které prý mohou narušit orientaci včely a ta v důsledku nenajde svůj domov. Geneticky modifikované plodiny , nové pesticidy nebo také roztoky na přikrmování včel - to všechno je označováno jako možné vysvětlení pro masové mizení dělnic.

Bude to katastrofa?

Tato otázka vám zřejmě přijde naprosto zbytečná. Nejenomže s vyhynutím včel skončí výroba medu a přidružených produktů, ale z povrchu zemského se ztratí nebo se přinejmenším dostanou na listinu chráněných druhů ty rostliny, jenž létající pracovnice opylovaly. Jenže... Většina květeny jejich práci ke svému životu nepotřebuje. A pokud se jedná o zbytek flory výzkumníci zjistili, že situace zase až tak kritická není. I když opravdu existují místa, kde momentálně bzučení včel neuslyšíte, celosvětové počty domestikovaných společenstev rostou a to výrazně. Problémem je zvětšující se propast mezi plodinami, které potřebují opylení hmyzem a množstvím včelstev. Poptávka po těchto rostlinách vzrosla za poslední roky na trojnásobek, ale hmyzí rodiny se tomuto trendu nestačí vyrovnat. Vypadá to tedy, že spíše člověk klade velké nároky na tyto tvorečky a hledá chybu kdekoliv jen ne v sobě.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 7   Hlasovalo: 1 uživatel

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

03. 04. 2010 Druhy exotických medvědů (autor: Redakce)

31. 03. 2010 Včelstvo - díl první (autor: Redakce)

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*