Moje Zvíře.cz
4061 uživatelů, 3418 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Britská krátkosrstá kočka

Dnes si představíme královnu mezi kočkami, jejíž původ však rozhodně královský není. Britská krátkosrstá kočka byla totiž vyšlechtěna z kočky domácí i z těch, které žily divoce na ulicích a na venkově. Jak vypadá standard britské krátkosrsté kočky? A čím je výjimečná?

Historie

Nejdříve si řekneme něco o historii tohoto plemene. Jak už bylo zmíněno, na začátku stály kočky vzniklé křížením různých druhů, a to domácích i žijících volně v přírodě či ve městě. Při šlechtění se dokonce užívaly i kočky dlouhosrsté (především perské), protože ve Velké Británii 19. století byly zrovna v módě. Vzhledem k těmto skutečnostem byly britské krátkosrsté kočky velmi rozmanité – měly různá zbarvení, někdy dokonce i dlouhé chlupy. Tomu se zamezilo zavedením standardu, jímž se jasně vymezilo, jak má toto plemeno vypadat. Málokdo dnes také tuší, že v polovině minulého století hrozilo vyhynutí tohoto plemene. Díky nadšeným chovatelům se stala britská krátkosrstá kočka oblíbená i v jiných zemích, dokonce i u nás nalezneme několik chovatelských stanic zaměřených na chov této krásky.

Standard

Britská krátkosrstá kočka může vážit 4–8 kg. Vyznačuje se mohutnější tělesnou stavbou, velkou kulatou hlavou s velkýma očima nejčastěji zlaté barvy (případně modré a zelené dle zbarvení srsti) a malýma ušima. Ve srovnání s mohutným tělem má poměrně krátké nohy a krátký krk. Ocas je silný a středně dlouhý, není ostře zakončen. Kočka má dlouhou srst s bohatou podsadou. Srst však nepotřebuje speciální péči s výjimkou období línání. Srst může mít různé zbarvení: od černé, červené, krémové po žíhané a bílé. Původně byla za standard považována pouze kočka s modrým zbarvením srsti.

Povaha

Britská krátkosrstá kočka je vyhlášená svou přátelskou povahou. Miluje svého pána a potěší ji každé pohlazení, avšak nepatří mezi ony vtíravé kočky, které si neustále vyžadují něčí pozornost. Díky tomu je toto plemeno vhodné pro každého chovatele – jak pro toho, kdo hledá věrného mazlíčka, tak pro toho, kdo nemá příliš času na hraní si a mazlení s kočkou. Britskou krátkosrstou kočku si můžete pořídit i tehdy, pokud máte malé děti nebo jiné mazlíčky. Koťata jsou hravá, avšak postupem času si kočka zvykne na svůj klid a ráda lenoší.

Zajímavosti

Největší zajímavostí u tohoto plemene je to, že se nebojí vody. Jedná se skutečně o výjimku, což mohou potvrdit všichni, kteří mají zkušenosti s jinými plemeny koček. Ty když uvidí vodu, co nejrychleji utečou, aby se náhodou nenamočily. A to samé platí u deště, kdy většina koček raději zaleze někam do teplíčka a celý déšť prospí.

Toto plemeno patří mezi ta, která se dožívají dlouhého věku. Britská krátkosrstá kočka se může dožít 15 i více let, samozřejmě s podmínkou, že se o ni dobře staráte. Nejnovější studie také uvádí, že většina koček patřící do tohoto plemene má krevní skupinu B.

Modrá britská kočka, která je varietou britské krátkosrsté, bývá někdy pokládána za samostatné plemeno. Zajímavostí u ní je, že vydává zvláštní mňoukání podobně, jako je tomu u koček siamských.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 10   Hlasovalo: 1 uživatel

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

31. 12. 2009 Mainská mývalí kočka (autor: Redakce)

20. 02. 2010 Kočka a její osobnost (autor: Redakce)

21. 04. 2010 Kočka a její odčervení (autor: Redakce)

28. 03. 2020 Kočka domácí (autor: šárkaa)

Komentáře ke článku

 27. 02. 2019 11:50 od donlabuznik
donlabuznik

Také jsme si nedávno domů pořídili britskou krátkosrstou kočku a je opravdu skvělá. Nedávno jsme jí akorát nechalu vykastrovat u [smazáno redakcí] a překvapilo mě, s jakým klidem to vzala. Dokonce si ani nelízala rány, takže jsme jí nemuseli nijak zvlášť hlídat.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*