Moje Zvíře.cz
4067 uživatelů, 3419 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Agama vousatá

Dáreček od protinožců, agama vousatá, patří k vůbec nejchovanějším z více než 300 druhů agam. Přirozeně ne náhodou – zpravidla krásně hnědá agama je tvorem jednak finančně velmi dostupným a nenáročným na chov, jednak se vyznačuje u chovatelů velmi populárním denním způsobem života – zvědavost těchto ještěrek je mezi pěstiteli všeho plazivého značně oblíbená. Obava, že by agama vousatá mohla následkem neodborné péče o daný exemplář z důvodu nezkušenosti majitele zemřít, bývá většinou scestná.

Latinský název: Pogona vitticeps
Anglický název: Central Bearded Dragon
Přirozený biotop: Australské pouště a stepi
Minimální rozměry terária: 100x50x50 cm v případě 1 zvířete, 180x60x50 cm v případě 2-3 exemplářů

Agamy vousaté jsou též populární pro svou relativně snadnou spářitelnost. Za ideální rozmnožovací stav se považují 2 samci a 2-4 samice v dostatečně prostorném teráriu.

Tito 40 – 60 cm dlouzí plazi považují za svůj domov rozpálené australské vnitrozemí. Proto zařizujeme akvárium jako pouštní (terarijní písek, kameny, kořeny, hojnost osvětlení + samozřejmě věčně plná miska s vodou) s teplotou ne menší než 30 °C, přičemž ani vedro okolo 50 °C nepředstavuje pro teplomilné agamy vousaté pražádný problém. Na podzim, kdy agama vousatá ve volné přírodě po dobu cca 8 týdnů zimuje, může teplota bez problému klesnout až někam k 15 °C. V tento čas bývají agamy méně hladové/žíznivé a méně aktivní, a nedisponujete-li viditelně zesláblým nebo poraněným jedincem, není důvod nedopřát jim toto zimování i za sklem terária.

Na jídelníčku agamy vousaté tvoří majoritu – až 90% obsahu – hmyz. Zbytek je převážně rostlinná složka, např. pampelišky, ale i okurek nebo rajče. Nos neohrnou ani nad vařenými vajíčky, z trávicích důvodů jsou vhodné i drcené skořápky. Agamy vousaté – přestože jejich vzrůst je do jisté míry ovlivněn jak kvalitou, tak kvantitou přijímané stravy – není dobré překrmovat (nekrmit tedy častěji než ob den). Za možnou nepříjemnost lze považovat též fakt, že některé agamy jsou značně kanibalistické vůči pracně vypěstovaným mláďatům. Dospělce je naopak vhodnější chovat skupinově.

Agamy vousaté dospívají kolem 2 let a umírají v 10 až 15 letech, zpravidla podle úrovně péče. Na přítomnost lidskou, popřípadě prezenci dalších obyvatel vašeho bytu, si přivykají relativně snadno. Roztomile ochočená agama vousatá skutečně není žádnou raritou.

Tyto malé draky si lze pořídit již kolem 500 Kč, avšak dávejte si pozor, v jakém stavu tato křehká stvoření právě kupujete.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 9   Hlasovalo: 3 uživatelé

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

25. 12. 2009 Agama kočinčinská (autor: Redakce)

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*