Moje Zvíře.cz
4109 uživatelů, 3430 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Pořiďte si miniprasátko

Chcete originální domácího zvířátko? Hravé, veselé a inteligentní ? Pořiďte si miniprasátko. Tento přítulný pašík, už dobyl nejedno chovatelovo srdce. Je sice trochu při těle, občas dokáže být pěkně potměšilé a trošku zlomyslné. Někdy může být trochu svéhlavé a vyžadující společnost. Ale vše záleží jen na Vaší důsledné výchově. Jak chovat doma miniprasátko? Na Vaše otázky odpoví následující článek.

10 kilo živé váhy u Vás v obýváku.

Oblíbenci českých domácností nejsou už jen křečci, papoušci, morčátka nebo pejsci a kočičky. Ale také zvířátka, která ještě před pár lety nebyla součástí domácího prostoru. V poslední době se poměrně bodují miniprasátka. Nejsou to žádné muší váhy, vždyť váží kolem 10 kilo živé hmotnosti. Pohlavní dospělost je od 4 měsíců.Připouští se po roce. Březost samice trvá 100 – 115 dnů a z jednoho vrhu je 6 nových prasátek.

Prasátko není levná záležitost.

Můžete si vybrat bílé, černé nebo strakaté. Podle svého vlastního vkusu. Čím menší, tím lepší, ale také dražší a cennější. Miniprasátko pořídíte v cenové relaci od několik set až po tisíce eur. Překvapivě drahá cena. Na českém trhu jsou ceny o něco mírnější. Pohybují kolem 500 až 2000 Kč. Ale pokud jste milovníky prasátek, tak jistě rádi sáhnete hlouběji do kapsy. Váš nový miláček Vám to tisíckrát oplatí svojí kamarádskou povahou. Miniprasátko bylo vyšlechtěno pro radost lidí. Je to společenské, učenlivé a čistotné zvířátko. Ovšem o ideální pokojové zvíře se nejedná. Vaše prasátko nepohrdne výběhem na zahradě u rodinného domku. Jsou totiž velmi činorodá a neustále se za něčím honí. Dejte si pozor, aby Vám nepřerostla přes hlavu. Základem je důsledná výchova. Nemají problém s čistotou a udržováním osobní hygieny. Dokáží chodit na stálé místo jako kočka na misku s pískem. Rádo chodí na procházky se svým majitelem. Lehce se naučí chodit i na vodítku. Občas mu dopřejte i koupel. Sehnat veterináře může být trochu problém, chov prasátek je u nás na začátku. Chovatelství miniprasátek je velmi rozšířené v Německu. Prasátko by se mělo očkovat dvakrát ročně, nezapomeňte ani na ochranu proti července. Také se musí pravidelně odčervovat.

Jak se postarat?

 Miniprasátko je jako člověk všežravec, ale dává přednost vegetariánské stravě. Pokud je necháte, dokáží sežrat úplně všechno. Buďte ostražití. Mají nezměrný apetit, který musíte ve vlastním zájmu regulovat. Rádi mlsají, ale nedopřávejte jim příliš často, aby se z Vašeho miláčka nestal obr. Optimální váha prasátka je kolem 10 – 15 kg., v dospělosti i 20 – 30 kilo. Překrmeným prasátkům se prověšuje páteř a nevypadají hezky. Nejlepší je pestrá a vyvážená strava složená z ovoce, ovesných vloček, těstovin, trávy, obilovin a chleba. Můžete jim dopřát také granule, vařenou zeleninu a rýži. Dejte si pozor na semena a kukuřici, po kterých rychle nabírá na váze. Prasátko potřebuje také dostatek vody. Krmte je maximálně dvakrát denně. Střídmá strava prasátku prospěje. Za předpokladu vhodné stravy trvá jejich život kolem 15 let.

Kde bude bydlet?

Chov miniprasátek vyžaduje čas, trpělivost majitele a jeho častý kontakt se zvířátkem. Můžete ho chovat v bytě. Ale ideální je spojení pobytu na zahradě s návštěvami ve vnitřních prostorách domu či bytu. Prasátko může pobývat na zahradě i v zimě, ovšem za předpokladu zateplené boudičky. Ta musí mít dostatek sena či slámy a hlavně do ní nesmí foukat. Neměla by být příliš velká, aby si ji mohlo prasátko v zimě zadýchat a tím i zahřát. Pokud chováte prasátko doma, dejte mu hned od začátku jasná pravidla. Co dovoleno je a co není. Ale stoprocentní poslušnost jako u psa neočekávejte. Rovněž stranou jeho domácího pobytu musí být veškeré kabely, které by mohlo rozkousat. Ujistěte se, že nemá na dosah elektrické zásuvky, chemikálie a čistící prostředky. Chovejte se tak, jako byste měli doma batole. Pro spaní se doporučuje polštářek z odolného materiálu nebo látková psí boudička.

Dopřejte mu kamarády.

Prasátko je velmi společenský tvor. Jen velmi nerado je samotné. Proto mu bude dobře nejen s lidmi, ale také s jeho prasečími kamarády. Vyplatí se chovat nejlépe dva až tři prasátka pohromadě. Užijte si zábavu se svým miniprasátkem i Vy.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 9   Hlasovalo: 10 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

 16. 11. 2009 17:21 od Adushka
Adushka

už pomaly uvažuju o nějakém prasátku :)

 06. 03. 2010 14:15 od kajloska
kajloska

jáá chci prásátko ale rodiče mi to nechtej dovolit nevím kde by bydlelo :( doma mi to máma nedovollá :( já ho dopravdi chcii ale???? :( nevím jak mu udělat boudu ale máme chatu tak přemejšlim o:) a prosím vás napište mi ještě věčí podrobnosti jak se starat o prasátko dekuju

 06. 03. 2010 14:16 od kajloska
kajloska

přemejšlim o mini prasátkuu nebo mini koze!potřebuju poradit

 25. 09. 2012 18:23 od johana
johana

Přála bych si ho ale rodiče mi ho nedovolej navic cos nim kdyš někam třeba na týden odjdeme? Ale až budu dospělá tak si ho určitě pořídim je hrozně žitečný na zahradě na př.sní popadný voce požere slimáky... ;) Ale ani tak mi ho máma nechce dovolit :,(

 24. 10. 2012 21:27 od johana
johana

je opravdu nádherné :p

 30. 01. 2016 17:45 od Majda333
Majda333

A jak je to s vylučování?

 30. 01. 2016 17:47 od Majda333
Majda333

Tak nic přečetla jsem si to znova a našla jsem to. :p :p :p :p

 19. 12. 2020 13:32 od Kajak
Kajak

Zajímalo by mě, jestli mají mít v zimě obleček jako psi, nebo jim zima nevadí

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*