Moje Zvíře.cz
4062 uživatelů, 3418 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Briardi – krasavci s dlouhou srstí

Existuje řada psích plemen, která se navzájem liší nejen vzhledem, ale i povahou. Pokud stále přemýšlíte o tom, že byste si pořídili domácího mazlíčka ze psí říše, a stále nevíte, který by byl tím pravým, pak je právě pro vás určena tato série článků. V tom dnešním se zaměřím na briardy, kteří bývají pokládáni za inteligentní a přítulné psy.

Pár slov o historii

Původně byli briardi využívání v pastevectví – měli za úkol stádo hlídat a věrně poslouchat svého pána. Přestože briardy jako první používali honáci, chovalo je i mnoho osobností, které se navždy zapsaly do světových dějin. Z nich jmenujme Karla Velikého, Napoleona či Thomase Jeffersona. Právě druhý jmenovaný briardy zapojil do svých válečných tažení, kde tito psi plnili funkci poslů i hledačů zraněných. Díky těmto vlastnostem, jako je výborný sluch, učenlivost a poslušnost, jsou dodnes pokládáni za výborné hlídače i za skvělé pomocníky u záchranářů a armády.

Vzhled

Briardi dorůstají do výšky 68 cm v kohoutku, u fen bývá výška o něco menší (většinou 56 až 64 cm v kohoutku). Toto plemeno již na první pohled zaujme dlouhou hrubou srstí, která si vyžaduje zvýšenou péči. Srst mívá barvu černou a plavou v různých odstínech. U běžně chovaných briardů stačí, když jsou česáni jednou týdně. Pokud si chcete pořídit briardy, s nimiž budete chtít zabodovat na výstavách, je nutné častější koupání a používání kvalitních šamponů, aby nedošlo k poničení či úplnému odmaštění srsti. Dříve bylo u tohoto plemena běžné kupírování uší, což bylo u nás zakázáno v rámci zákona na ochranu proti týrání zvířat. Dnes můžete proto i na výstavách vidět pouze briardy s přírodníma ušima.

Povaha

Jak bylo již zmíněno, patří briardi mezi psy inteligentní a samostatné. Svého pána věrně poslouchá, dokonce je lze chovat i tehdy, pokud máte malé děti. Protože jsou hraví, uvítají děti jako společníky, kteří si s nimi mohou hrát. Nesmíme ale zapomínat na to, že si děti musí uvědomit, co si mohou a nemohou v přítomnosti briarda dovolit. Briardi mají někdy sklon chovat se dominantně, proto jejich pán musí co nejdříve začít s výcvikem. Podobně mohou agresivně reagovat i na cizí lidi, protože je chápou jako nepřítele svého pána, kterého chtějí ochraňovat. Z toho důvodu je nutné odmalička seznamovat tyto psy s různými lidmi i situacemi. Briardi mají rádi hodně pohybu. Pokud si pořídíme toto plemeno, budeme muset se svým mazlíčkem trávit více času. Rozhodně nepatří mezi bytové povaleče, které stačí nasytit, na pár minut vyvenčit a občas podrbat. Jestliže se budete briardovi patřičně věnovat, můžete se těšit na oddaného společníka, kterého si zamilujete.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 10   Hlasovalo: 2 uživatelé

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*