Moje Zvíře.cz
4062 uživatelů, 3418 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Turecká angora

Dnes bych vás ráda seznámila s tureckou angorou, tedy s kočičím přírodním plemenem, které je pokládáno za nejstarší na světě a má svůj původ v Turecku. Dnes je u českých chovatelů koček velmi oblíbená, jejich přízeň si získala jak svou mazlivou povahou, tak svým krásným vzhledem.

Typy tureckých angor

Jak již bylo řečeno, jedná se o přírodní plemeno, při chovu tedy nelze tureckou angoru křížit s jinými druhy. Přesto lze v rámci tohoto plemene rozlišovat několik základních typů. Mezi nejznámější patří americký typ, který je vyšší než ostatní varianty a vyniká štíhlým tělem. Ruská angora má naopak tělo svalnatější. U nás jsou nejčastěji chovány evropské angory i ony americké.

Vzhled

Turecká angora je typická ladným tělem a polodlouhou hladkou srstí, která bývá delší na krku, takže tvoří charakteristický límec. Původně byly přijatelné pouze bíle zbarvení jedinci, později se však začaly objevovat i jiné barvy (např. FIFe uvádí kolem 250 barevných variant). Srst může být buď jednobarevná, nebo zdobená různými kresbami (tj. tečkováním, mozaikou nebo tzv. tygřími pruhy).

Tato středně velká kočka dosahuje hmotnosti od 2,5 do 5 kg, dokonce někteří jedinci dosáhli i vyšší váhy, především pokud se jednalo o kastrované kocoury. Mnoho lidí okouzlí jejich velké oči, které bývají nejčastěji modré, zelené, případně i s nádechem žluté a oranžové. Mohou mít i každé oko jiné.

Povaha

Říká se o nich, že jsou velmi inteligentní a dokáží se snadno učit. Pokud jste měli někdy problém svou kočku vycvičit k chození na kočičí záchod nebo k jiným úkonům, můžete si být jisti, že turecká angora tyto povely snadno zvládne. Nepatří mezi kočičí lenochy, kteří celý den tráví ve svém pelíšku. Naopak. Milují různé aktivity, proto by si je měli pořídit především ti majitelé, kteří budou mít čas na hraní si s nimi. Uvítají i společnost jiných zvířat, nerady zůstávají samy. Je výborným společníkem a mnoho majitelů říká, že tyto kočky mají dar rozumět svým pánům.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 9   Hlasovalo: 1 uživatel

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*