Moje Zvíře.cz
4075 uživatelů, 3420 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Cestování se zvířaty po Evropě

Až se přiblíží doba dovolených a letních prázdnin, myslete také na své zvířecí miláčky. Pokud je chcete vzít s sebou na dovolenou po Evropě, nezapomeňte si pohlídat podmínky, za kterých může zvíře cestovat. My Vám poradíme jak na to.

Už má Váš miláček europas?

Cestování se domácími zvířatyOd 1. 10. 2004 platí pro cestování psů, koček a fretek trochu jiné podmínky, než platily dosud. Pro vycestování zvířete z České republiky do ostatních členských států Evropské Unie a pro návrat zpět je nutné splnit několik podmínek. 1. Mezinárodní průkaz pro malá zvířata (europas nebo petpassport). 2. Identifikace zvířete mikročipem nebo tetováním. 3. očkování proti vzteklině. Stejné podmínky platí i pro evropské státy, které nejsou členy EU. Konkrétně pro Andorru, Chorvatsko, Lichtenštejnsko, Monako, San Marino, Švýcarsko a Vatikán. Pokud pojedete se svým miláčkem do Velké Británie, budete muset ke všem těmto náležitostem přidat ještě serologické vyšetření na vzteklinu.

Pas vydá veterinář

Mezinárodní průkaz pro malá zvířata (tzv.europass či petpassport) je jednotný doklad, který platí ve všech členských státech EU pro psy, kočky a fretky. Každý pas má označení kódem země, kde byl vydán a rovněž i pořadovým číslem. Číslo přiděluje Státní veterinární správa České republiky. Pas pro zvíře získáte u schváleného soukromého zvěrolékaře. Seznam zvěrolékařů je uveřejněný na webové prezentaci SVS ČR. Cestování se zvířaty po EvropěV pase je uveden jako majitel zvířete člověk, v jehož majetku je zvíře v okamžiku vystavení pasu. Foto v pasu není povinné, ale je velmi vhodné. Doporučuje se fotografie dospělého zvířete, aby bylo dobře identifikovatelné. Popis zvířete musí být napsán v češtině nebo v angličtině. Štěňata a koťata mladší 3měsíců nesmí (až na výjimky) cestovat. Upozorňujeme na skutečnost, že zvíře musí mít europas i pokud cestuje na sousední Slovensko. Veškeré nejasnosti konzultujte se svým zvěrolékařem nebo na stránkách Státní veterinární správy (www.svscr.cz).

Mikročip je nutností

Pro cestování a vydání europasu je bezpodmínečně nutná nezaměnitelná identifikace zvířete. Dočasně může být provedena tetováním. Ale lepší je mikročip. Navíc mikročipem musím být označená všechna nově narozená zvířata, po začátku platnosti tohoto předpisu. Čipování může provést jenom soukromý zvěrolékař. Mikročip se aplikuje do podkoží levé strany krku zvířete.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 10   Hlasovalo: 1 uživatel

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*