Moje Zvíře.cz
4039 uživatelů, 3419 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Buď já, nebo pes!

Pokud podle názvu článku soudíte, že bude pojednávat o oblíbené výhrůžce nespokojených poloviček psích majitelů, pak se mýlíte. Tuto rozkazovací větu totiž zvolil jako název pro svou knížku Ivo Eichler, který se snad jako jeden z prvních u nás začal živit převýchovou psů (a také jejich pánů). Jeho kniha, která poučí i pobaví nejednoho psího majitele, se u čtenářů dočkala nebývalé popularity, a tak se nakladatelství Motto nedávno rozhodlo pro její dotisk.

Ivo Eichler se už od dětství zajímal o zvířata, avšak rozhodnutí stát se chovatelem psů a založit psí tábor se dostavilo až po vojně, kde plnil funkci instruktora psů. Tam si uvědomil, nakolik se liší povahy psů, jak je lze ovládnout a vštěpit jim správné návyky i jak je odnaučit některým zlozvykům. A především že za těmito zlozvyky stojí páníček, který si při pořizování psa často ani neuvědomí, co vše ono roztomilé štěně vyžaduje.

Není tedy divu, že po zkušenostech se špatnými páníčky a s jejich psi, kteří potřebovali převýchovu kvůli nedostatku času, sil a zkušeností jejich majitele, autor v předmluvě knihy píše: „Bývají to psi, kdo jsou oběťmi, a to i v případech, kdy došlo k napadení člověka psem. Každý, kdo si připoutá psa ke svému životu, si musí uvědomit, že přijal obrovskou zodpovědnost. Pán je zodpovědný za radostný a šťastný vývoj štěněte, později dospělého psa. Je také zodpovědný za takové projevy svého čtyřnohého přítele, které neomezí a neohrozí své okolí.“

Dle Eichlera je tedy každý pes převychovatelný a je pro svého majitele rovnocenným partnerem. Jako by zde oživovalo staré známé přísloví: pes je nejlepším přítelem člověka. Je tomu tak ale skutečně? Vždyť pro mnoho páníčků je jejich pes mazlíčkem, ozdobou, avšak pokud se dopustí nějakého prohřešku, pak na něj začnou pohlížet jako na přítěž a nevychované psisko.

Kniha Buď já, nebo pes! je přehledně rozdělena na dvě části a ty dále na několik kapitol. Nejdříve se naučíte základům výcviku psa, pak se zaměříte na jednotlivé cviky a příkazy. Kromě tradičních rozkazů typu Sedni! Zůstaň nebo Přines! se můžete seznámit se zásadami, jak psa odnaučit znečišťovat byt, jak ho umístit v kotci nebo odnaučit bázlivosti. Druhá část knihy pojednává o agresivitě, která je v poslední době velmi diskutovaným tématem ve spojitosti s dělením psích plemen na bojová a ta nebojová.

A v čem je tato kniha výjimečná? Především v přiblížení se laickému čtenáři, čemuž pomáhá nejen jazyk, v níž je celá publikace psána, ale i uvádění konkrétních problémů, které mohou čtenáři často připomenout jeho vlastní zkušenosti se svým mazlíčkem. Každá kapitola je uvedena dotazem, který zasílali čtenáři do poradny časopisu Pes přítel člověka. Ivo Eisler jim pak odpovídá, přičemž neopomene nabídnout různé alternativy při řešení problému, což může pomoci majitelům k zmenšení nebo úplnému odstranění psího zlozvyku.

Knihu Buď já, nebo pes! doporučuji všem psím milovníkům, kteří jsou zoufalí ve výchově svého mazlíčka a potřebují rady zkušeného odborníka. A také těm méně zoufalým, kteří by chtěli svůj výcvik zpestřit novými pokyny nebo se naučit lépe rozumět svému psovi.

Knihu Buď já, nebo pes! vydalo nakladatelství Motto

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 10   Hlasovalo: 1 uživatel

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*