Moje Zvíře.cz
4063 uživatelů, 3418 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Rarity mezi psími plemeny

Přestože je v naší republice velmi rozšířen chovů psů jak mezi zkušenými kynology, tak mezi laickými milovníky čtyřnohých mazlíčků, existují některé psí rasy, které u nás zatím nenašly uplatnění nebo jsou chovány jen ojediněle. Které to jsou? A čím jsou zajímavé? To se dozvíte v dnešním článku.

Australská kelpie

Tento pes dorůstající v kohoutku výšky 45-50 cm a dosahující hmotnosti kolem 15 kg je dodnes velmi oblíbený u australských farmářů, kterým pomáhá s hlídáním pozemků a s chovem stád. Je až neuvěřitelně pracovitý a vytrvalý. Na rozdíl od většiny evropských psů ho nelze chovat v bytě, protože povalování na gauči vůbec nezná. Naopak: pro jeho chov je zapotřebí velký pozemek, kde bude mít dostatek pohybu i aktivit, bez nichž by trpěl psychickými problémy.

Sicilský chrt

Sicilský chrt je chován spíše vzácně. Jedná se vlastně o menší kopii faraonského psa, která byla vyšlechtěna na Sicílii. Tam se užívala při hlídání pozemků a chování králíků. Jedná se tedy původně o psa loveckého, proto je vhodnější pro zkušenější kynology. Není příliš vhodný pro ty, kteří chovají jiné zvíře nebo mají malé děti. Jeho aktivitu lze dobře využít při různých psích sportech.

Opičí pinč

Tento pejsek dosahující výšky cca 30 cm a vážící kolem 5 kg vypadá v obličeji skutečně jako opička, zato tělo vám připomene knírače a ostatní pinče. Přestože mnohým chovatelům připadá jako ošklivé káčátko, je jeho vzhled vskutku nezaměnitelný stejně jako jeho povaha. Podobně jako opice je i on stejně zvědavý a často má sklony k dominantnímu chování. Hodí se výhradně pro chovatele zkušené, kteří budou s to ukázat mu, kdo je doma pánem. Bohužel se toto plemeno – snad kvůli nehezkému vzhledu – chová čím dál méně.

Foxhound

Tento pes byl chován především v Anglii tamější šlechtou kvůli honům. Je zvyklý žít uprostřed smečky, přičemž není příliš vázán na člověka. Nejedná se tedy o rodinného mazlíčka, který by byl vhodný na mazlení a povalování na gauči, naopak: mohou si jej dovolit pouze ti chovatelé, kteří mu zajistí dostatek pohybu a život ve smečce.

Kanaánský pes

Tento pes byl vyšlechtěn z potulných psů, kteří žili v izraelských okrajových městských částech, na smetištích i na poušti. Byli zvyklí na extrémní podmínky, mezi něž patří nedostatek potravy a vody, také minimální styk s lidmi a kruté zacházení. Přesto se podařilo z těchto původně potulných psů vyšlechtit jedinečné plemeno, které bylo zpočátku využíváno v armádě. U nás se kanaánský pes nevyskytuje.

Psích plemen je nepřeberné množství, proto se můžete těšit již brzy na další článek o dalších vzácných či u nás se nevyskytujících rasách. A stejně jako já můžete obdivovat pestrost a různorodost psí říše.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 0   Hlasovalo: 0 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Komentáře ke článku

 06. 04. 2010 23:37 od Jin-ko
Jin-ko

pár kelpií znám, chtěla sem tímto plemenem připustit svoji kříženku australáka, protože je typově velmi podobná, ale určitě by ve vašem dalším seznamovacím článku stálo za to zmínit některá maďarská plemena, znám pár chovatelů ovčáků jako jsou pumi a mudi, a to jsou plemena zajímavá jak vzhledově tak povahově

 07. 04. 2010 14:55 od enareta
enareta

Jin-ko, moc děkuji za komentář. Plemeno pumi je skutečně hodně zajímavé. Článek o něm už na tomto webu vyšel, najdeš ho zde: http://www.mojezvire.cz/clanky/2-chov-zvirat/67- pumi-skvely-pomocnik-i-psi-kamarad/. A děkuji za tip - brzy připojím i článek o mudi :)

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*