Moje Zvíře.cz
4039 uživatelů, 3419 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Nebezpečí pro Achatiny reticulaty

Můj dědeček je zahrádkář a pěstuje mimo jiné i hlávkový salát. Když byly sazeničky salátu ještě malé,  nasypal mezi řádky sazenic granulky Vanish Slug Pelest proti slimáků, plzákům a hlemýžďům /přesně tak, jak je uvedeno na návodu k použití/. Když salát vyrostl, donesl mi jej pro šneky. Salát jsem dala do akvária.

Za necelé dva dny jsem si všimla,  že ze šneků zbyly jen ulity. Mamka začala pátrat co tuto rychlou smrt způsobilo. Psala na  Státní rostlinolékařskou správu  a po dlouhé době ji odpověděli to samé, co bylo napsáno na příbalovém letáku. Vanish je požerový a dotykový jed, působí rychle a vyvolává nadměrnou sekreci slizu a tím dehydratuje organismus. Takže z toho plyne, že při sebelepší opatrnosti nezabráníme tomu, aby se jed nedostal do rostliny. Konzumace salátu může u člověka vyvolat působením žaludečních šťáv zánět žaludku a zvracení. 

Když jsme tohle zjistili, začali jsme salát raději kupovat a i šnekům dávat kupovaný. Letos děda vypěstoval opět salát, ale Vanish už nepoužívá. Koupil si jiný hubící prostředek. Ale věřím, že v půdě několik procent jedu zůstává napořád. Tak jsem chytila zahradní hlemýždě a nechala jsem je několik dní na letošním salátu. Hlemýždi naštěstí žijí a už si lebedí ve volné přírodě. Mohli jsme se do salátu (skoro) bez obav pustit. Moje známá, která taky chová achatinky , říkala, že by ji taky nenapadla taková souvislost s přípravkem na hubení. Raději vše kupuji salát, okurky(hadovky). Aspoň, že lidé nejsou tak choulostivá stvoření.

Ze zahrádky si troufám dávat pouze jablka a kousky rajčat. Opět bych si nepřála ztratit šnečkouny s 14 cm ulitkou. Tímto sem chtěla pouze upozornit chovatelé achatin a jiných podobných stvořeníček, jaké nabezpečí se může skrývat na zahrádkách a ani o tom nemusíme vědět.  Před 4 lety se nám otrávilo i malé housátko, které snědlo pár granulí Vanishe.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 6   Hlasovalo: 2 uživatelé

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Kristýna

Kristýna 27 komentářů / 1 článek Kraj: Liberecký kraj

Zvířátka majitele: Pepík, Fabio, Koumeska , Žofie, Cézar, Kluci želví, Achatinkýý, Jindřich , Kudlanka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Žádné související články.

Komentáře ke článku

Žádné komentáře.

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*