Moje Zvíře.cz
4089 uživatelů, 3424 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Sociální život morčat

Ahoj čtenáři, nedávno jsem měla vynikající příležitost pohlídat kamarádovi na pár dní morčátka. Na rozdíl ode mne je chová v páru a já jsem neváhala a chopila se příležitosti vypozorovat rozdíly mezi morčetem žijícím samostatně a skupinkou. O pár rozdílů se s vámi rozdělím, protože pevně věřím, že Vám to pomůže při rozhodování, jestli si pořídit právě jedno morče, nebo je chovat ve skupince.

MorčeMé pozorování začalo časně ráno. Zatímco má Čikinka netrpělivě čekala na jídlo a okusovala mříže klece, oba hosté se spolu již hlasitě bavili a pobíhali po kleci. Krmení probíhalo téměř stejně, jen s tím rozdílem, že hosté si krmení téměř brali z úst (oba byli samečci i když jeden mladší než ten druhý). Poté ještě chvíli zkoumali klec a pak si zalezli do domečku. Nastala fáze odpočinku. Fáze byly podobné i u Čikinky. Šlo tam pouze o rozdíl několika minut.

Po necelých dvou hodinách tato fáze skončila, rozhodla jsem se tedy, že morčátka pustím proběhnout (nejdřív pány hosty a až poté Čikinku). Tam byl docela znatelný rozdíl v chování morčat. Hosté si ani zdaleka nevšímali lidské přítomnosti tak, jako Čikinka. Nedali se snadno chytit, i když za to určitě mohla i skutečnost, že jsem pro ně byla cizí. Tady tedy nemohu posoudit, jestli se morčata takhle chovají i u majitele, na kterého jsou zvyklá, kamarád ale říkal, že na chvilku mazlení si čas najdou vždycky. Naproti tomu Čikinka vyžaduje při běhání po bytě neustále mou pozornost. Žadoní o jídlo, okousává mi nohy, leze do nohavice... Chytit se sice také nedá vždycky, ale mazlení přímo miluje a když už u mě sedí a nechá se hladit, vždy si u toho tiše pobrukuje.

Morčata se tedy proběhla, poté si sama zalezla zpět do klece, kde nastala další fáze odpočinku. Fáze se střídaly až do konce přibližně po dvou až třech hodinách. Aktivní fáze byly u hostů ty delší, zatímco Čikinka častěji posedávala v domečku. Večerní krmení proběhlo stejně jako to ranní. Následující tři dny hlídání, měla morčata program téměř stejný. Musím říct, že u hostů byla zřetelnější zvuková řeč. Zatímco Čikinka si jednou za čas trošičku zapíská, morčata kamaráda byla mnohem hlučnější.

Doporučuji tedy, že pokud na zvířátko budete mít dostatek času, stačí jedno, pokud by ale morče mělo být většinu času samo doma, je lepší pořídit si dva, jinak bude morče strádat a nebude šťastné. Pokud ale morčátku budete věnovat dostatek času, stane se z něj Váš dobrý přítel a bavič.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 8   Hlasovalo: 4 uživatelé

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

ajulicek

ajulicek 47 komentářů / 1 článek Kraj: Moravskoslezský kraj

Zvířátka majitele: Čikinka, Ellis, Molly

Přidat do přátel Detail vizitky

Komentáře ke článku

 05. 08. 2010 20:08 od karolinanick
karolinanick

moc pěkny článej a máš pravdu my máme více zvířat a na morčata nemam moc velky čas ale i ve skupince se dají lehko chytit a pomazlit :)

 29. 06. 2018 17:07 od donlabuznik
donlabuznik

Morčata chovám už několik let, a je to opravdu super mazlíček, ale je potřeba dávat pozor, aby se nepřemnožili, nedělá jim totiž problém mít klidně i deset malých morčátek, já to vyřešil kastrací u [smazáno redakcí]

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*