Moje Zvíře.cz
4109 uživatelů, 3430 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

10 tipů pro začínající chovatele rybiček

Také jste podlehli blankytně modrému vodnímu světu? Chcete začít chovat rybičky a nevíte jak? Přinášíme Vám 10 základních rad, jak v akvaristice nešlápnout vedle. Rovněž je na začátek vhodné upozornit, že akvaristika je poměrně náročná na čas. Na druhou stranu rybičky nekřičí, nedělají nepořádek a žijí si svým vlastním rybím živůtkem. Takže jsou pro mnoho chovatelů zajímavým koníčkem. Odměnou Vám bude krásný pohled, na spokojené rybičky ve Vašem akváriu. Je jen na Vás, jak se rozhodnete.

1. Pár rad pro začátek.

10 tipů pro začínající chovatele rybiček

Akvárium vždy volte jednoduché a prostorné, nahoře i dole by mělo být stejně široké. Má co nejvíce evokovat reálnou vodní přírodu i prostředí. Proto zavrhněte různé hrady, potápěče atd. Snažte se o co největší přirozenost. Pokud máte akvárium u okna, braňte ho proti prudkým slunečním paprskům. V případě, že akvárium nemá dostatek světla, pomůže nasvícení výkonným umělým osvícením. Rybičky potřebují jak přiměřené světlo, tak i optimální teplo. Pro chov se hodí spíše menší rybky. Na jednu rybičku připadá zhruba litr vody na 1 cm délky. Vybírejte druhy ryb, které si vzájemně nepůjdou „po krku“. Opatrnost se vyplatí i při výběru květin.

2. Vhodné rostliny.

Pro začátek se doporučují některé z Echinodorusů. Z dalších pak Hygrophila siamensis nebo Vallisneria asiatova. Zajímavý je i Tiger lotus green. Rostliny zakoupíte v obchodech pro akvaristiku nebo ve zverimexu.

3. Osvětlení akvária.

Pro většinu akvárii s rostlinami je vhodné, aby zářivkové osvětlení mělo příkon zhruba 50 W na 100 litrů. Některým rostlinám stačí méně, některé potřebují světla naopak více. Můžete zakoupit jak běžné zářivky v elektroprodejnách, tak i speciální světla pro akvaristiku ve zverimexu.

4. Péče o akvárium.

V akváriu nesmí nic hnít a plesnivět. I v krmení znamená méně více. Krmte opatrně, raději častěji, než na jednou mnoho potravy. Překrmování rybičkám škodí. Vodu nevyměňujte celou najednou, ale vyměňte zhruba ¼ objemu jednou za 14 dnů. Menší akvária vyměňujte jednou týdně. Akvárium by mělo být samostatný organizmus. Zásahy do něj omezte a minimalizujte.

Před nasazením ryb by se mělo samotné akvárium s rostlinkami tzv. zaběhnout, proto s umístěním rybiček nespěchejte.

5.Kolik rybiček do akvária?

Na to kolik může být rybiček ve sladkovodním tropickém akváriu, dobře poslouží následující propočet. Objem vody v akváriu = součet délek všech rybiček v cm.

6. Jak se zbavit šneků?

Je několik možností, jak se zbavit nevítaných návštěvníků akvária. Samozřejmostí je pravidelný sběr. Můžete je nalákat na nějakou dobrotu. Ku příkladu vařenou mrkev. Existují i pasti na šneky, které koupíte ve zverimexu. Vhodné je pořídit si i rybičky, které se šneky živí. Je to třeba mřenka trpasličí.

7. Vezměte si na pomoc odborníky.

Pokud si myslíte, že zřízení akvária je nad Vaše síly, nebo prostě jen nemáte čas a přesto chcete doma akvárium, využijte specializovaných služeb zverimexů a prodejen akvaristiky. Ty nabízí akvária na míru přesně dle Vašich požadavků. Zajistí i pravidelný servis a údržbu, aby rybkám nic nechybělo.

8. Krmení s rozvahou.

Důležité je pravidelné krmení. Krmte několikrát denně, ale v menších dávkách. Zbytky potravy nesmí plavat ve vodě. Potravu koupíte rovněž ve zverimexu.

9. Pozor na parmičku čtyřpruhou.

Je to tak trochu nezbedná a neposlušná rybka. Začínající akvarista by si na ní měl dát pozor, aby mu nezbyli oči pro pláč a prázdné akvárko. Rybička totiž velmi ráda okusuje ostatnímu osazenstvu akvária ploutvičky. Pokud jich budete chovat víc, je to lepší řešení. Budou se okusovat navzájem a ostatním snad dají pokoj. Ale není to pravidlem.

10. Chytrá rybička Garra Rufa.

A teď perlička na závěr. Tato rybička je opravdovým skvostem. Pochází z termálních pramenů z Turecka, kde se živí odumřelou kůží a zmírňuje tak projevy lupénky. Tyto rybky se mohou pěstovat i u nás. Zní to opravdu neuvěřitelně. Jak si udělat chov rybiček doma? Domácí lázně se vytvoří pomocí chovu 50 až 100 dospělých ryb, plastové nádrže (obsah 500 litrů) a akvaristického topení. Nutná je kvalitní filtrace a vzduchování. Na dně kádě musí být písek. Teplota se udržuje kolem 30 stupňů Celsia. Rybky se krmí akvarijní potravou.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 7   Hlasovalo: 8 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Související články

Komentáře ke článku

 15. 11. 2009 18:12 od Adushka
Adushka

Je to super článek. Už proto že chci mít rybičky :)

 27. 11. 2009 15:22 od Ewulle007
Ewulle007

mam rybicku tak to du vyzkouset :)

 29. 11. 2009 12:59 od Adushka
Adushka

:* tu rybku Garra rufa chci mít :)

 31. 03. 2013 16:43 od irmako
irmako

taky mám v plánu mít rybičky,nejlépe dvě :) 8) :*

 01. 07. 2013 13:29 od LubosHa
LubosHa

Rybičky krmím pouze tímto univerzálním krmivem - http://www.zverimex-rybarske-potreby.com/siline- universal-250-ml_id-24369.html - je to správně, nebo musím ještě něčím přikrmovat?

 30. 07. 2013 12:33 od Anet
Anet

Chystám se na to že si pořídím rybičky, takže mi to hodně pomohlo v přípravách :) :)

 16. 08. 2013 08:54 od -ivi-
-ivi-

Dobrý den, Chtěla bych poprosit o radu ohledně založení akvária :) Máme doma maličké akvárium (12.5 cm -výška 23cm šířka) Dalo by se v takovém akváriu něco chovat? Podmínkou je absence filtru .

 06. 01. 2018 15:23 od Tomasss
Tomasss

Dobrý den potřebuji poradit,zda rybičky(paví očka) můžu mít s polu ( Kominíci)nebo mecovkami,jestli ne tak proč a jaké byste mi k těm rybičkami doporucili ryby dekuji

 23. 02. 2018 07:43 od Megadeth
Megadeth

Vallisnerky se do čerstvé nádrže nehodí. Dobré rostlinky na záběh jsou tady: http://rybicky.net/atlasrostlin/bacopa_carolinia na http://rybicky.net/atlasrostlin/bolbitis_heudelo tii http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_apo nogetifolia http://rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens http://rybicky.net/atlasrostlin/microsorum_ptero pus http://rybicky.net/atlasrostlin/microsorum_ptero pus_cv_windel http://rybicky.net/atlasrostlin/recanka_guadalup ensis http://rybicky.net/atlasrostlin/pistia_stratiote s http://rybicky.net/atlasrostlin/cryptocoryne_x_w illisii http://rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_corym bosa http://rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_diffo rmis http://rybicky.net/atlasrostlin/rotala_russila https://rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_d emersum http://rybicky.net/atlasrostlin/rotala_rotundifo lia http://rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_platy phylla http://rybicky.net/atlasrostlin/sagittaria_subul ata http://rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_de mersum http://rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa http://rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessi liflora Jinak vodu je žádoucí měnit častěji. Týdně 1/3, to je optimální. Ta poučka cm ryby na litr je straně zavádějící. A navíc to vůbec nic nevypovídá nic o tom, jestli danou rybu můžu do akvária dát. když budu mít třeba terčovce, což ryba, která se dorůstá 20 cm, tak by to podle této poučky znamenalo, že ji můžu dát do 20 l akvária. Přitom je to ryba minimálně do 400 l. Šneky se šneky není potřeba nijak zápasit. Jsou pro chod akvária užiteční. Pokud se přemnožují, značí to, že se o akvárko špatně staráme. Buď překrmujeme nebo tam něco hnije.

 28. 10. 2018 14:09 od Mikule
Mikule

Zdravím, jaké rybky je vhodné pořídit do takového kulatého akvárka? A kolik jich tam můžu mít? https://www.zooo.cz/akvaristika/sklenene-koule/

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*