Moje Zvíře.cz
4109 uživatelů, 3430 profilů zvířátek
Zpět na předchozí stránku

Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa

Výživové potřeby psa mohou být rozdílné nejenom v jednotlivých životních etapách. Aktivní pes má jiné nároky na výživu než pes sloužící jako společník v rodině, přestože se může jednat o stejné plemeno. Rozdílné nároky na krmivo má samozřejmě i malý pes, nebo obří plemeno, stejně jako špičkový výstavní jedinec nebo stejně špičkový pracovní pes. V současnosti je trh s krmivy pro psy téměř nepřehledný. Nabízí speciální krmiva pro vysoce aktivní psy, psy s nadváhou, březí feny a štěňata, bio krmiva i krmiva pro psy s potravní alergií. Nejdůležitějším kritériem pro výběr z tak velké nabídky by mělo být především zdraví zvířete.

Průmyslová a čerstvá krmiva pro psy

Správné krmivo pro psaPokud budeme věřit výrobcům, pak by mělo být průmyslové krmivo pro psy lepší a vyváženější než čerstvě připravená strava. Pravdou je, že oba druhy krmiva mají své výhody a nevýhody. Hotová krmiva šetří čas, snadno se skladují a měla by obsahovat všechny potřebné živiny ve vyvážené podobě. Čerstvá strava je pro psy chutnější a pro majitele psa jsou lépe kontrolovatelné zdroje surovin.

V případě zkrmování průmyslových krmiv je vhodné znát jaké složky dané krmivo obsahuje. Výběr krmiva závisí na věku, využití, fyzickém a zdravotním stavu psa.

Základní složky komerčních krmiv jsou:

Bílkoviny (proteiny)

Nejdůležitější část krmiva jsou bílkoviny. Jejich omezování nebo nízká kvalita je pro psy škodlivá.

Vyhněte se krmivům, které obsahují masokostní moučku, masové deriváty nebo nedefinované dehydratované živočišné bílkoviny. Ve skutečnosti takové bílkoviny neobsahují mouku z masa, ale z kostí, krve, střev, šlach a podobný jatečních odpadů. Kvalitní krmivo má jasně deklarované použité suroviny – tedy maso, masová moučka, mléčné výroby a vejce.

Rostlinné proteiny (soja) jsou pro psy nejhůře stravitelné.

Tuky (lipidy)

Hlavní zdroj energie. Jsou nezbytné k přenosu některých vitamínů. K nekvalitnějším patří živočišný tuk s vysokým obsahem mastných kyselin Omega 3 a Omega 6. Vyhněte se krmivům, kde jsou zdrojem tuků rostlinné oleje.

Množství tuku v krmné dávce určuje věk psa a jeho využití. Dávky se pohybují v rozmezí 5 až 20%. Nejvyšší dávku potřebují pracovní psi a psi chovaní celoročně venku. Nadbytek tuků může vést k nadváze, průjmům nebo k onemocnění slinivky.

Sacharidy (cukry)

Masožravá zvířata celkově tráví sacharidy špatně. Krmiva s vysokým obsahem sacharidů u nich mohou způsobit zdravotní problémy - od zažívacích potíží, až k obezitě a cukrovce.

Pšenice a kukuřice patří k nehůře stravitelným zdrojům sacharidů a zároveň největším alergenům. Nejlépe jsou psi schopni strávit rýži a oves. Nadbytek sacharidů může vést k hyperaktivitě, cukrovce, nadváze apod.

Vláknina (balastní látky)

Vláknina má jedinou funkci ve výživě psa a tou je správná činnost střev. Přebytek vlákniny má za následek nasycenost psa, ale zároveň mohou chybět potřebné živiny a pes má větší objem výkalů. Vysoký obsah vlákniny se objevuje v krmivech pro psy s nadváhou. Její nedostatek způsobuje průjmy a paradoxně dochází k nedostatečnému využití některých živin.

Vitamíny

Jsou rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích. Jedná se o organické složky, které již v nepatrném množství ovlivňují průběh chemických dějů v živém organismu. Potřeba vitaminů je velmi malá, ale životně důležitá. Závisí na pohlaví, věku, fyziologickém a zdravotním stavu, schopnosti vlastní syntézy příslušného vitaminu a schopnosti jedince využívat daný vitamin.

Minerály

Jsou děleny na makroprvky a mikroprvky. Potřeba minerálních látek v krmivech je malá, ne však zanedbatelná. Každé plemeno i kategorie psů požaduje jiné množství minerálních látek. V případě nedostatku způsobují metabolické a zdravotní poruchy. Např.špatný poměr fosforu a vápníku může způsobit odvápnění kostí a dlouhodobý nadbytečný příjem vápníku vede ke zpomalení zrání kostí a chrupavek.

Výživová hodnota průmyslového krmiva je daná kvalitou a zpracováním surovin. Pes by jím měl být nejenom nasycen, ale měl by mít zajištěny v potravě všechny potřebné látky.Kvalita krmiva se na celkovém zdravotním stavu může podílet až 60%, na zbytku potom genetické dispozice a další péče o psa.

Ohodnoť tento článek

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Celkové hodnocení: 10   Hlasovalo: 5 uživatelů

Líbíl se ti článek? Sdílej ho s ostatními!

Vizitka autora

Redakce

Redakce 1 komentář / 110 článků Kraj: Praha

Zvířátka majitele: Uživatel nemá žádná zvířátka

Přidat do přátel Detail vizitky

Komentáře ke článku

 06. 08. 2011 00:42 od Beraniste
Beraniste

Podle mě není nad racionální stravu :) Ovšem jako téměř každý nemám ani dost času, ani dost peněz, tedy krmím granulemi. Na mojí alergické, velmi citlivé labradorce, která ráda přibírá na váze jsem vyzkoušel všechno a nakonec zůstal u Kennels Favourite. Kvalita/výkon nemá konkurenci ... nakupoval jsem přes [http://caskrmeni.cz], vše OK grinning smiley

 28. 06. 2017 10:23 od Endík
Endík

Dobrý den, my máme doma 10 letého pejska a krom toho, že mu tak dvakrát do týdne vařím čerstvé hovězí maso s mrkví a celerem tak samozřejmě taky krmíme granulemi! dáváme Purinu! dáváme mu ji od štěněte a myslím že i díky stravě je v 10 letech tak vitální a fit!!! Vloni jsem mu k narozeninám upekla dort z animalcake směsy na pečení dortů a nazdobila jsem ho laskominkami pro pejsky a vypadalo to super a navíc Endíkovi i moc chutnal! bastil ho teda asi týden ale vzhleden k tomu že je jen z obilnin soji a dalším věcí co pejskové můžou nevadilo mi to!

 07. 11. 2018 18:15 od Čuman
Čuman

Dobrý den, co si prosím myslíte o krmivu Brit Premium Adult? Nemůžu k němu najít moc uživateslkých recenzí, ale umisťuje se v různých žebříčcích https://www.arecenze.cz/krmiva-pro-psy/ , tak bude asi slušné, ne?

Přidat komentář

Chyba: Pro přidání komentáře se musíš přihlásit!
Přidat smajlika:

*1* *2* *3* *4* *5*
*6* *7* *8* *9* *10*
*11* *12* *13* *14* *15*